• Dolar Alış 7.7778TL
  • Dolar Satış 7.7468TL
  • Euro Alış 9.1135TL
  • Euro Satış 9.0771TL
Reklam
Reklam

TÜM GEREKSİNİMLERİMİZ BÜNYEMİZDE KARŞILANMALI

Reklam
, 0 Yorum

Her türlü gereksinimlerimizi mümkün mertebe kendi bünyemizde karşılayabilirsek, başka ülkelerden ithalat yapma zorunluluğumuz asgari düzeyde kalır ve hem halkımız, hem ekonomimiz kazanır. İşverenlerimiz, çiftçilerimiz ve diğer üreticilerimizin ürünleri başka ülkelerden getirilen aynı ürünlere tercih edilirse, daha çok üretim hedefleneceğinden birçok işsizimize ekmek kapısı aralama şansı doğacaktır.

Petrol ürünleri ve benzer bazı ihtiyaç kalemleri dışındaki gereksinimlerimizi kendi bünyemizden tedarik etmeyi sağlamada başarıya ulaşmadıkça ihracatımız ne kadar artarsa atsın, ithalatımızın çok gerisinde kalacak ve ülkemiz “kalkınmakta olan ülkeler” sıfatından sıyrılarak “Kalkınan ülkeler” statüsüne kavuşamayacaktır.

Ford Otosan’ın ürettiği kamyonlardaki yerlilik oranını, şanzımanını da üretme şeklindeki kararlılığını  birkaç yıl içinde yerine getirmek suretiyle %95’e ulaştıracağını dile getiren haberi okuyunca sevindim ve böylesi kararlılığın her sektörde gerçekleştirilmesi için azami duyarlılığın gösterilmesinde yarar olacağı noktasına dikkat çekme gereğini duydum.

Özellikle ülkemiz savunması açısından büyük önem taşıyan silah sanayinde halen arzu edilen bir konuma gelmemiş olmasından derin üzüntü duyduğumu vurgulamak isterim. Birilerinin istediğimiz silahları zamanında vermemesi, ya da hiç vermemek istememesi durumunda silah üreten başka ülkelerin kapısını çalma durumunda kalmamız, ülkesini seven yurttaşlarımızın eziklik duymalarına neden olmaktadır.

Daha çok üreterek istihdam alanlarımızı genişletip üretilenin fazlasını başka ülkelere pazarlayabilirsek, ekonomik alanda güçlenme beklentisini yakalamada rötar yapmaya devam etmekten kurtulacağız ve bunun içindir ki, üretimi gerçekleştirecek ciddi projeler üreterek bir an önce hayata geçirme gayreti içine girmeliyiz. Bu görüşümü seslendirirken, elverişli potansiyellerimizin içinde bulunduğu yürekler acısı durumun önemli beklenti için beni karamsarlığa ittiğini de samimiyetle belirtmek isterim. Bazılarının tahmin edebileceği gibi, tarım ve hayvancılık sektörlerinden söz ediyorum. Ülkemizin sahip olduğu bu iki sektördeki çok elverişli potansiyel hak edilen noktalara taşınmadıkça, diğer gereksinimlerimizi kendi bünyemizde karşılamaktan söz etmenin anlamı olmayacağını üzüntü içinde  vurgulamak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN