• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

TURİZM HAFTASINI KUTLARKEN

Reklam
, 0 Yorum

15-22 Nisan tarihleri arası günler Turizm Haftası olarak kutlanır. Günümüzde Turizm, ülkelerin gelişmişliklerine katkı sağlayan çok önemli bir öğe haline gelmiştir. Ülkemiz, gerek tarihi ve gerekse doğal zenginlikleri itibarıyla çok zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Unutmayalım ki turist altın yumurtlayan tavuk hükmündedir. Bunun bilincinde olarak, turistleri sahiplenmemiz ve yolunacak kaz gibi görmememiz gerektiğinin altını da çizelim.

Türkiye geneli için durum böyleyken gelin biz Siirt’imizin turizminin gelişmesi konusunda neler yapılabileceğini maddeler halinde ilgililerin ve yetkililerin dikkatlerine sunalım:

*Öncelikli olarak Merkez ilçede ve Tillo’da mutlaka bir Müze kurulmalıdır.

*Yine Merkez ilçede Halk Kütüphanesi bünyesinde Turizm tanıtım bürosu açılmalıdır.

*Siirt’in tarihi ve turistik yerlerini gösteren bir harita bastırılarak, bu haritanın büyük ölçekli olanının İl merkezi ve diğer ilçelerde görülebilecek yerlerde hatta billboardlarda devamlı asılarak, turistlere yardımcı olunmalıdır.

*İl Merkezinde ve ilçelerdeki otellerde, Orduevi, Polisevi, Öğretmenevi ve Üniversite kampusunda Şehrin turistik yörelerini gösteren broşürlerin bulundurulması sağlanmalıdır.

*Halk Eğitimi bünyesinde açılacak kurslarda, Siirtli gençler İlimizin turizmiyle ilgili bilgilerle donatılarak,  gelecek turistlere rehberlik etmelerinin eğitimi verilmelidir.

*Özellikle Tillo’da bulunan yazma eserlerin ivedilikle mikrofilmlerinin çekilmeli, Arapça, Farsça ve Osmanlıca olanlarının Türkçeye tercüme ettirilerek bastırılmaları sağlanmalıdır.

*İl Merkezinde ve diğer ilçelerde olabilecek yazma eserlerin tespiti, mümkünse sahiplerinden satın alınarak Siirt’te kurulacak müzede teşhir edilmeleri temin edilmelidir.

*Baykan İlçesinin Ziyaret Beldesinde bulunan Hazret-i Veyselkarani Külliyesinin ziyaretçilere cevap verecek hale getirilmesi için gerekli yatırımlar yapılmalıdır.

*Tillo ilçesiyle, Veyselkarani Beldesinin SİT ALANI ilân edilerek, burada yapılacak her türlü imar tadilatı ve inşaatlar denetim altına alınmalı, SAKİN ŞEHİR statüsüne alınmaları sağlanmalıdır.

*Tillo’da bulunan Şeyh Hamza El Kebir, Şeyh Mücahit, İsmail Fakirullah, İbrahim Hakkı, Sultan Memduh ve diğer zevatlara ait külliyelerin bakım ve onarımları gerçekleştirilmelidir.

*Tillo’da İbrahim Hakkı, Baykan Ziyaret’te Veyselkarani Hazretleri için düzenlenen anma törenlerinin her yılın belirli günlerinde devamlı olarak yapılması sağlanmalıdır.

*Siirt İl Merkezindeki tarihi camilerin (Ulu Camii, Çarşı ‘Asakir’ Camii, Cumhuriyet ‘Hıdırıl Ahdar’ Camii) onarım ve bakımları sağlanmalı, gerçek adlarıyla bilinmeleri için tedbir alınmalıdır.

*Kormas, İrün, Küfre, Kiver gibi kaleler koruma altına alınarak restore edilmeli,  halkın ziyaret edebilmesi için yollarının yapılması sağlanmalıdır.

*Eski Çukur çeşmeler ihya edilerek yok olmaktan kurtarılmalıdır.

*Belirli zaman dilimlerinde Taşbaşına gidilerek etkinlikler düzenlenmelidir.

*Cıgor, Yumurta Bayramı ve Siirt’in özel etkinlikleri olan ŞIHER (TEŞHİR) günleri ihya edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN