• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

TURİZM HAFTASINI KUTLARKEN

Reklam
, 0 Yorum

Turizm Haftası etkinlikleri start aldı.  İlimizde, bu konuda yapılması gereken hizmetleri kendimize göre düşündük ve maddeler halinde sıralamayı uygun gördük. İlgililerin ve yetkililerin dikkatlerine sunuyoruz:

*Merkez ilçede veya Tillo’da mutlaka bir Müze kurulmalıdır.

*Yine Merkez ilçede Halk Kütüphanesi bünyesinde Turizm tanıtım bürosu açılmalıdır.

*Siirt’in tarihi ve turistik yerlerini gösteren bir haritanın bastırılması, bu haritanın büyük ölçekli olanının İl merkezi ve diğer ilçelerde görülebilecek yerlerde hatta birkaç billboardlarda devamlı asılarak, turistlere yardımcı olunmalıdır.

*İl Merkezinde ve ilçelerdeki otellerde, Orduevi, Polisevi, Öğretmenevi ve Üniversite kampusunda Şehrin turistik yörelerini gösteren broşürlerin bulundurulması sağlanmalıdır.

*Halk Eğitimi bünyesinde açılacak kurslarda, Siirtli gençler İlimizin turizmiyle ilgili bilgilerle donatılarak,  gelecek turistlere rehberlik etmelerinin eğitimi verilmelidir.

*Özellikle Tillo’da bulunan yazma eserlerin ivedilikle mikrofilmlerinin çekilmesi, Arapça, Farsça ve Osmanlıca olanlarının Türkçeye tercüme ettirilerek bastırılmaları sağlanmalıdır.

*İl Merkezinde ve diğer ilçelerde olabilecek yazma eserlerin tespiti, mümkünse sahiplerinden satın alınarak Siirt’te kurulacak müzede teşhir edilmeleri temin edilmelidir.

*Baykan İlçesinin Ziyaret Beldesinde bulunan Hazret-i Veyselkarani Külliyesinin ziyaretçilere cevap verecek hale getirilmesi için gerekli yatırımlar yapılmalıdır.

*Tillo ilçesiyle, Veyselkarani Beldesinin SİT ALANI ilân edilerek, burada yapılacak her türlü imar tadilatı ve inşaatlar denetim altına alınmalı, SAKİN ŞEHİR statüsüne alınmaları sağlanmalıdır.

*Tillo’daki Hazret-i İsmail Fakirullah, Hazret-i İbrahim Hakkı, Hazret-i Sultan Memduh ve diğer zevatlara ait külliyelerin bakım ve onarımları gerçekleştirilmelidir.

*Tillo’da İbrahim Hakkı, Baykan Ziyaret’te Veyselkarani Hazretleri için düzenlenen anma törenlerinin her yılın belirli günlerinde yapılması sağlanmalıdır.

*Siirt İl Merkezindeki tarihi camilerin (Ulu Camii, Çarşı ‘Asakir’ Camii, Cumhuriyet ‘Hıdırıl Ahdar’ Camii) onarım ve bakımları sağlanmalı, gerçek adlarıyla bilinmeleri için tedbir alınmalıdır.

*Kormas, İrün, Küfre, Kiver gibi kaleler koruma altına alınarak restore edilmeli,  halkın ziyaret edebilmesi için yollarının yapılması sağlanmalıdır.

*Eski Çukur çeşmeler ihya edilerek yok olmaktan kurtarılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN