• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

TÜRK MEDYASININ BAŞINDAKİ DEMOKLESİN KILIÇLARI!

Reklam
, 0 Yorum

Türk Medyasının başında sallanan DEMOKLESİN KILIÇLARI var. Sadece AKP iktidarı değil, iktidar değişikliğinde bu kılıçları kurulacak yeni iktidarların da kullanabileceklerine şüphe yoktur. Bu iki kılıçtan birinin adı RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) diğeri ise Basın İlan Kurumudur. RTÜK TELEVİZYON VE RADYO YAYINLARINI, BASIN İLAN KURUMU İSE GEZETELERİ DENETLER! Tabii, bunlara denetleme görevinin verilmiş olması basının özgürlüğüne vurulmuş en büyük darbeler hükmündedir. Bu iki kurul, kendilerini mahkeme yerine koymakta, televizyon ekranlarını karartmakta, para cezaları yağdırmaktadırlar. Bu iki kurumun da siyaset dışı hareket etmelerinin mümkün olmadığı bellidir. Her iki kurum da, iktidarda olan partilerin emirlerine ve meşreplerine göre hareket ederler. Bunun böyle olduğu, RTÜK tarafından TELE 1 adlı televizyona uygulanan 5 günlük ekran karartması cezasından bellidir. Bu kanalı izleyen herkes de biliyor ki, muhalefet yapan iki-üç televizyon kanalından biridir. Basın ilan Kurumu da yakın bir geçmişte CUMHURİYET GAZETESİNE ilan kesme cezası uygulamıştı. Her ne kadar bahaneler uydurularak cezalar veriliyorsa da, verilen cezaların hukuki olmadığı ortadadır.

Bu iki kurumu Türk Medyasının başında DEMOKLESİN KILICI gibi sallandırırsanız, o zaman ülkede basının özgürlüğünden söz edemezsiniz. Medya içinde gerçeklere aykırı yayın yapan, hatta terörü destekleyen unsurlar olabilir mi. Biz olamaz demiyoruz. Ama bu konuda kararı vermesi gereken Mahkemelerdir. RTÜK ve Basın İlan Kurumu, mahkeme gibi hüküm veremez, verememelidir.

RTÜK üyeleri, Mecliste grubu bulunan siyasi partiler tarafından, milletvekili sayılarına göre belirlenir. Haliyle, iktidarda olan partilerin üyeleri RTÜK yönetim kuruluna hâkim olurlar. RTÜK yönetim kuruluna, basın meslek örgütlerinin temsilcilerinden kimse alınmaz!

Basın İlan Kurumu ise RTÜK’E göre daha geniş bir çerçeveden oluşur. Yönetim Kurulunda Gazeteciler vardır. Ancak, Devlet adına kurulda yer alanların tarafsız olamayacakları tatbikatlardan ortaya çıkmıştır.

Türk Medyasını kontrol altına almayı amaçlayan RTÜK ve Basın İlan Kurumu’nun da, ceza verme salahiyetlerinin olmaması gerektiği şüphesizdir. İcraatları göstermiştir ki, bu iki kurul da mevcut iktidarların medya üzerindeki sopalarına dönüşebilmektedirler. Bunun için, medya unsurları içinde suç teşkil edecek mahiyette yayın yapan radyo, televizyon, gazete, ajans ve benzeri unsurlar varsa, bunların cezalarının, iktidarlara göbekten bağımlı bu iki kurumun yönetimleri tarafından değil, bağımsız mahkemeler tarafından verilsin. Gerçi, Türkiye’de adalete güven endeksi yüzde 20’ler düzeyine inmiş deniliyor ama yine de tarafsız hâkimlerin, savcıların var oldukları inancını kaybetmiş değiliz.

Evet, RTÜK ve Basın İlan Kurumu Yönetim Kurullarının TÜRK MEDYASI ÜZERİNDE DEMOKLESİN KILICI GİBİ SALLANDIRILMALARINA ARTIK SON VERİLSİN…

ANEKDOT

İki arkadaştan biri diğerine:

-Hava bulutlu galiba yağmur yağacak! Demiş.

Beriki kızmış ve küsmüş. Arkadaşı sebebini sormuş. Beriki, ciddi ciddi cevap vermiş:

-Sen, (galiba yağmur yağacak) demekle bana (ÖRDEK) demek istedin! demiş.

Arkadaşı:

-Yahu ne alaka! deyince de lakabı (ÖRDEK) olan şahıs açıklamayı şöyle yapmış:

-Yağmur yağınca ne olur. Yollarda göller oluşur. Göllerde de ördekler yüzer! İşte, sen bana dolaylı olarak (Ördek) demek istedin!

TAŞLAMALAR

DEMOKLESİN KILICI

GİBİ BAŞUCUMUZDA

SALINIP DURAN İKİ

KURUM VARDIR ASLINDA

BASIN İLAN KURUMU

VE RTÜK’TÜR ADLARI

MEDYANIN BAŞINDAKİ

DEMOKLES KILIÇLARI

MAHKEMELER YERİNE

KOYUP KENDİLERİNİ

BAŞ KESİP DURUYORLAR

(DUR) DİYEN YOK MU PEKİ

EKRAN KARARTIYORLAR

CEZALAR KESİYORLAR

BATIRMAĞA MEDYAYI

HER YOLU DENİYORLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN