• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

TÜRKİYE’DEN, NEDEN KAÇIYORLAR!!!

Reklam
, 0 Yorum

Bizim SİİRTÇE lisanımızda bir deyimimiz vardır. (VAKOK ZEMENOK, HEVVEL MEKENOK) deriz. Bu deyimin tam karşılığı Türkçe deyim üretmek hayli zor, hatta imkânsızdır.  Bir cümle ile tercüme edilemez. Ancak, açıklaması yapılabilir. Bu açıklamayı da yapmağa çalışalım. (İçinde bulunduğun zaman diliminde maddi, manevi bir daralmaya düşersen, artık yaşayamayacağın, ortama uyum sağlayamayacağın bir hale gelmeğe başlarsan mekânını değiştir.) Görüldüğü gibi Türkçedeki  (Tebdili mekânda ferahlık vardır) deyiminden anlam itibarıyla çok daha derin içeriği olan bir deyim!

Son zamanlarda, medyaya düşen haberlere bakıyoruz da, Türkiye’den kaçan-kaçana. Zengini de kaçıyor, okumuşu, tahsillisi ve özellikle genç beyin tabakası da! Peki, bu kaçışların sebebi nedir! İnsanlar, durup dururken doğup büyüdükleri bu cennet vatanlarından ne demeye kaçsınlar. Demek ki daraldıkları, çekemedikleri durumlar vardır. Yarınlarından emin değillerdir. Tedirginlik içindedirler. Her an, her şey olabilir düşüncesiyle tedirginlikleri giderek artmaktadır.

Bizi göre, Türkiye’de, adalet mekanizmasına duyulan güvenin yüzde 30’lar seviyesine inmiş olması, tedirginliğin en önemli sebebidir. Adalete güvenin yüzde 70’lerden, yüzde 30’lara indiğini biz değil, hukukçuların kendileri söylüyorlar. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit bile bir ara “Geçmişte yargıya güven yüzde 70 idi, şimdi yüzde 30’lara düştü.) demişti.

Yasaların, tek bir kişinin dudakları arasında olduğu, her an için değiştirilebilecekleri, kanun hükmünde kararnamelerle malına, mülküne el konabileceği düşüncesindeysen, elbette tedirgin olursun. Her an için FETÖCÜ, PKK’CI, IŞİDÇİ veya bir başka damgayla damgalanmayacağın garantisi var mı! Damgalandıktan sonra da sana (OLMADIĞINI İSPAT ET) deseler ne yapacaksın! Olmadığını nasıl ispat edeceksin!

Bir ülkede (İşi ehline vermek) prensibinin yerini, (işi yandaşa vermek) zihniyeti almışsa binbir zorlukla üniversiteyi tamamlayan lisans ve yüksek lisansını yaptığı halde iş bulamayan genç ülkesinden kaçmayıp da ne yapsın!

Tabii, başka sebeplerle kaçanlar da yok değildir! Gün gelir, devran döner bana (bunca malı, mülkü nereden buldun) diye hesap sorulur düşüncesinde olanlar da  kaçanların saflarında yer almaktadırlar.

Bu ülkeyi gerçekten yaşanır duruma getirmenin bir tek yolu vardır. O da ADALETE OLAN GÜVENİ YÜZDE YETMİŞLER DEĞİL, YÜZDE DOKSANLAR DÜZEYİNE ÇIKARMAKLA SAĞLANABİLİR. ÖYLE BİR TÜRKİYE’Yİ GÖRMEK VE ÖYLE BİR TÜRKİYE’DE YAŞAMAK ÜMİDİYLE!

TAŞLAMALAR

SARIKAMIŞ ŞEHİDİ

HALA UNUTULMADI

UNUTULUR MU SÖYLE

SARIKAMIŞ DESTANI

 DÜN SARIKAMIŞ’TAYDI

ÇANAKKALE’DE VARDI

VE DAHA DÜN GİBİYDİ

İSTİKLAL SAVAŞLARI

 ZEYTİNDALI VE AFRİN

HAREKATI VAR ŞİMDİ

ŞÜHEDAYA BORÇLUYUZ

BU VATANI BİLN Kİ

 TOPRAK VATAN OLUR MU

OLMAYINCA ŞEHİDİ

KANLA YOĞRULMUŞ OLUR

VATAN TOPRAĞI BİL Kİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN