• Dolar Alış 7.5970TL
  • Dolar Satış 7.5667TL
  • Euro Alış 8.9725TL
  • Euro Satış 8.9367TL
Reklam
Reklam

TÜRKİYE’Yİ SARSAN GÜNDEM HEYETİMİZ, KASITLI OLARAK MI BEKLETİLDİ!

Reklam
, 0 Yorum

Rusya devlet televizyonundan yayınlanan görüntüler Türkiye’nin gündemini sarstı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlığındaki Türk Heyetinin kasıtlı olarak 2 dakika kapıda bekletildikleri iddiaları, Türk milletine hakaret olarak algılanırken, konuyla ilgili açıklama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moskova’da 2 dakika bekletildiği iddiasını yazan Rus medyasını saygısızlıkla suçlayan Çavuşoğlu: “En ufak bir görüş ayrılığında kara propaganda başlatıyorlar. Sonra ilişkiler iyileşince hepsini yiyip yutuyorlar” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AA Editör masasında gündeme dair soruları yanıtladı.

Çavuşoğlu’nun gündeminde Rus medyasının yayınladığı Erdoğan’ın 2 dakika bekletildiği iddiasına ilişkin görüntüler vardı.

Moskova’da gerçekleşen ziyaret öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik Rus medyasının haberlerini gerçek dışı olarak niteleyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

GÖRÜŞ AYRILIĞINDA KARA PROPAGANDA BAŞLATIYORLAR

“Rus medyasının yaptığı saygısızlıktır. Rus medyasının bunu magazin haline getirmesi doğru bişey değil. Bir gerçek var uçak düşürme hadisesinden sonra gördük ki, hemen en ufakcık bir görüş ayrılığında hemen kara propaganda yapıyorlar. Sonra ilişkiler iyileşince hepsini yiyip yutuyorlar.”

ERDOĞAN MÜLTECİ KRİZİYLE İLGİLİ AB YETKİLİLERİNİN YÜZLERİNE SÖYLEMİŞ

AB’nin göçmen kriziyle ilgili verdiği sözleri tutmadığını hatırlatan Çavuşoğlu, Brüksel’deki göçmen zirvesiyle ilgili, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB’nin hangi sözleri tutmadığını söyledi” diye konuştu.

GÖRÜŞMELERİN DEVAM ETMESİ İÇİN ORTAK KARAR

Çavuşoğlu, zirveden görüşmelerin devam etmesi için ortak karar çıktığını açıklayarak, “Yeni şartlar çerçevesinde ne yapmamız gerektiğini konuşacağız” dedi.  Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ADIMLAR ATILMALI

(AB ile) Yeni bir faza diyalog bakımından geçtik ama gerçekçi şekilde bu ilişkilerin yürütülmesi için adımlar atılmalı.

Hem (İdlib’den göç) gelmesin diyorsunuz hem de insanların burada yaşaması için (Avrupa’dan) hiçbir destek vermiyorsunuz.

ŞARTLAR 2016’DAKİ GİBİ DEĞİL

Bugünün şartları 2016’daki göçmenlerin ihtiyaçlarından farklı. Yeni şartlar çerçevesinde neler yapabiliriz, (AB ile) bunları konuşacağız.

ASKERİMİZ NE YAPTIYSA ONU YAPARIZ

İdlib’de bu ateşkesi kalıcı hale getirmek için çalışmaları sürdürüyoruz. Ateşkese rağmen ilerlemeye çalışırsa bugüne kadar askerimiz ne yaptıysa onu yaparız.

PATRİOT VE S-400

Patriot konuşlandırması ile s-400’ün bir ilgisi yok. Havadan karadan destek verebileceklerini söylediler. Bize S-400’leri satabileceksiniz biz almak istiyoruz. Bunu Cumhurbaşkanımız da Trump’a iletti. Bu bizim malımız mülkümüz değil, NATO destekleri civarında verilmesi gereken destek.

S-400’ün aktif hale gelmesi teknik bir konu. Daha önce konulan hedef Nisan’dı ama bunu teknik konuda çalışan arkadaşlarımıza sormak lazım.

BAHÇELİ’NİN TEPKİSİ

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, Moskova’daki ateşkes zirvesi öncesi Rus televizyonunun servis ettiği görüntülerle ilgili olarak ”Cumhurbaşkanı’yla birlikte heyeti bilerek bekletidiyse şüphesiz küstahlıktır, terbiyesizliktir, alçaklıktır.” dedi.

İddia odur ki Rus devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı’yla birlikte heyetinin Putin’in kapısında bekleme anlarını kronometreyle kayda alıp yayınlamış, bu da gündem olmuştur. Zirve toplantılarında benzeri tablolara veya protokol kazalarına istem ve irade dışı elbette tesadüf edilebilecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN