• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

ÜCRET DENGESİZLİĞİ HALEN UMURSANMIYOR!

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizde milli gelir dağılımında adaletsizlikler vardır ve söz konusu adaletsizliğin en önemli halkasını ücret dengesizliği teşkil etmektedir. Yıllardır siyasi partilerin programlarında bu dengesizliğin giderileceği vaat edildiği halde yerine getiren olmamakta ve gelir dağılımındaki adaletsizlik daha da büyümektedir.

Ücret dengesizliğinin giderileceğini dile getirenler, ücretlere gerçekleştirilen zammın yüzde üzerinden yapılmasının dengesizliği tırmandırdığını herkesten daha iyi biliyorlar ama yine de “Çok alana çok, az alana az’ı”  içeren zihniyetten vazgeçmeyerek insanca yaşam hakkının sadece kendilerine ait olduğu uygulamasını devam ettirmede sakınca görmüyorlar.

Ülkemizin çok önemli sorunları konusunda duyarlı olan halkımız, kendi önemli beklentilerinin bir türlü umursanmıyor olmasını içlerine sindirmediklerinden, bir araya geldikleri yerlerde ücret dengesizliğini asgari düzeye çekmeyenleri kınıyorlar ve bu zihniyetten vazgeçmeleri gerektiği görüşünü seslendiriyorlar. Son yerel seçimlerin sonuçları değerlendirildiğinde, artan hayat pahalılığı yüzünden sıkıntıları büyüyen vatandaşlarımızın en önemli sorunlarının refahsızlık olduğu rahatlıkla anlaşılmaktadır.

Asgari ve düşük ücret alan ailelerin tümüne yakını evlatlarının iş bulamamasından yakınıyorlar ve ücret dengesizliği yüzünden kendilerine sahip çıkma görevini yerine getiremediklerini belirtirlerken; “İnsanca yaşam koşullarına kavuşmak, bu ülkede yaşayan her bireyin en doğal hakkıdır. Bu hakkı kendilerinden esirgemek sosyal adaletsizliktir ve vicdani muhasebeyle bağdaşmaz..” sözleriyle tepki gösteriyorlar.

Ücret dengesizliğinin kurbanı vatandaşlarımızın haklı yakınmalarına bir kere daha önemle dikkat çekiyor ve artık bu yakınmaların göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çiziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN