• Dolar Alış 7.9432TL
  • Dolar Satış 7.9115TL
  • Euro Alış 9.4266TL
  • Euro Satış 9.3890TL
Reklam
Reklam

ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZ GENÇLERİN DRAMI!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye’de, işsiz gençlerin yüzde 25’i üniversite mezunu! Bunların yarısına yakını   yüksek lisans bile yapmışlar. Geçtiğimiz hafta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, üniversite mezunu genç işsizler ile görüşmüş ve sorunlarını dinlemişti. Gençlerin ve özellikle üniversite mezunu işsizlerin milletin ödediği vergilerin nerelerde kullanıldığını sorgulamaları gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu konuşmasında: “Zaten işsiz kalacaksın çünkü paralar sen iş bulasın diye değil işsiz kal diye harcanıyor” diyerek iktidarın tutumuna vurgu yapmış.

Üniversite mezunu işsiz gençlerle  video konferans yoluyla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Üniversite bittikten sonra iş bulamadıklarını ifade eden gençlerin sıklıkla yaşadığı problemlerin başında ise işe baş vuruları durumunda  belirli sürelerde tecrübe istenmesi olduğuna  dikkatleri çekerek mezun olduktan sonra kendilerine şans verilmeden nasıl tecrübe edineceklerini sormuş.

Üniversite mezunu gençler ise  alanları dışında mesleklere yönelmek zorunda kaldıklarını, bu yüzden zaman içinde asıl branşlarını unuttuklarını, çoğu kere bulabildikleri geçici işlerde bile sigortasız ve asgari ücretin altında bir ücretle çalıştıklarını belirtmişler.  Üniversite mezunu gençler arasında çayhanelerde, lokantalarda garsonluk yapanların bulunduğunu söylemişler.

Bilindiği gibi bir ara Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan yaptığı bir konuşmada “Her üniversite mezununa iş vereceğiz diye bir kural yok” diyerek üniversite mezunu gençlerin işsiz kalmalarının normal olduğuna vurgu yapmıştı.

Türkiye’de, ailelerin yüzde 99’u,  üniversite mezunu olsunlar, devlet kapısında bir kadroya atanabilsinler umuduyla dişlerinden, tırnaklarından kısarak çocuklarını okuturlarken, devlet baba (HER ÜNİVERSİTE MEZUNUNA İŞ VERECEĞİZ DİYE BİR KURAL YOK) diyerek ümitlerinin tükenmesine yol açmıştır.

Bu durumda sormak gerekmez mi. Madem her üniversite mezununa iş veremeyecekseniz, neden her ilde bir üniversite açtınız! Bir üniversitenin kurulması ve devamlılığının sağlanması Devlete kaç milyarlarra mal oluyor. Bir öğrencinin üniversite mezunu olmasının devlete maliyeti ne kadardır. Ailesine maliyetiyle birlikte hesap ederseniz, boşa harcanan paraya, emeğe yazık değil mi! Yeni üniversiteler açacağınıza, istihdama yönelik fabrikalar açsaydınız ya! Mantar gibi kurulan üniversiteler yüzünden eğitim ve öğretimin kalitesi de düştü. Türkiye’de 200’ün üzerinde üniversite var. Ama, mezun olup da iş bulamayan üniversite mezunlarından anlaşılan o ki, 100 üniversite bili ihtiyaç fazlasıymış! 200 üniversiteye vereceğiniz ödeneği 100 üniversiteye verseniz, çok daha kaliteli bir eğitim olacağı gibi bilim adamlarının yetişmesine katkı sağlanacağı da ortadadır. İşin aslını bilmiyoruz ama, muhtelif dallardaki profesörler arasında bile bilim alanında yayınlanmış makaleleri olmayanlar var, deniliyor. Üniversite mezunu gençler arasında çayhanelerde, lokantalarda, meyhanelerde garsonluk yapanlar bulunmakta. Üniversite mezunu olmuş gençler arasında garsonluk yapmayı  gururlarına yedirmeyen gençlerin de bulunduğunu anımsatalım. Yani, üniversite mezunu gençleri işsiz bırakmakla, YARIM ADAM olmaya mahkum eden bir zihniyet var!

Tabii, bütün bunların yanında zaman-zaman açılan kadrolar için atamalarda ve sözde sınavlarda dönen dolaplar da gözlerden kaçmıyor. İşsiz gençleri asıl kahreden de budur. İşe adam değil, adama iş bulmak zihniyetiyle yandaşlar kayırılırken, yazılı sınavlarda yüksek puan almış gençlerin, mülakatlarda elendiklerini artık sağır sultan bile duydu. Buna tıp dilinde NEPOTİZM deniliyor. Medyada o kadar çok kullanıldı ki, bizim de zihnimize kazındı.

Bakın, size yaşanmış bir örnek vereyim. Üniversite mezunu bir genç, yine bir üniversitede öğretim görevlisi alımı için duyuru yapılması üzerine, yazılı sınavlara ait puanları tuttuğu için internet üzerinden müracaatta bulunmuş ve sınava girmek için, kendi ilinden hayli uzakta olan üniversitenin bulunduğu Şehre gitmiş. Sınava girmiş ama, sonuç itibarıyla sözlü sınavda elenmiş. Listeye bakmış kadroya alınan kişinin yazılı puanları ondan 5-10 puan düşükmüş. Sınavı yapan Hocalardan birinin üniversitedeki makamına girerek, daha düşük puanlı birinin alınmasına tepki gösterince, beriki sınavzedeyi sakinleştirip oturttuktan sonra aynen şunları söylemiş:

-Bak, genç arkadaşım! Ales’in, KPSS puanın değil 85, 100 bile olsa seni yine kazandırmazlardı. Söz aramızda kalsın, Türkiye’nin her yerinde, her üniversitesinde bu böyledir. Kadrolar, şahsa özel çıkarılıyor. Sınav, formaliteden ibarettir. Sen sen ol da, torpil bulmadan sınava girme. Hele uzak bir ilden masraflar yapıp, başka illerdeki sınavlara katılma. Yapacağın masrafa yazık!

Evet, üniversite mezunu işsiz gençlerin dramı büyükten de büyük! Bu soruna çözüm bulması gereken Devlet baba ise “Her üniversite mezununa iş vermek gibi bir durum söz konusu değil” diyerek gençlerin ümitlerini sıfırlamış durumda.

İktidara, samimi tavsiyemizdir. Üniversite sayısını ikiye, üçe katladık diye boşuna caka yapmayın. Açtığınız yeni üniversiteler yüzünden eğitimin kalitesi büyük ölçüde düşerken, üniversitelerden mezun olarak iş veremediğiniz gençler de ellerinizde patladı. İşsiz bıraktığınız üniversite mezunu gençlerin ailelerinin, yeni üniversiteler açtınız diye size oy vereceklerini mi zannediyorsunuz!!!

TAŞLAMALAR

ÜNİVERSİTE AÇTIK

DİYE ÖVÜNÜYORLAR

VE DE MEZUNLARINI

İŞSİZ BIRAKIYORLAR

EĞİTİM KALİTESİ

DÜŞTÜ HEM DE NE DÜŞÜŞ

İŞ BULMAK GENÇLER İÇİN

HEM RÜYADIR, HEM DE DÜŞ

ÜNİVERSİTELERDEN

MEZUN GENÇLER GARSONLUK

VE ÇÖPÇÜLÜK YAPMAĞA

BİLE RAZILAR YAZIK

MADEM İHTİYAÇ YOKTU

NEDEN BUNCA AÇTINIZ

OKUTARAK GENÇLERİ

YARIM İNSAN YAPTINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN