• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

ÜNİVERSİTELER, KALKINMANIN DİNAMOSUDUR!

Reklam
, 0 Yorum

Üniversiteler, gerçekten de kalkınmanın dinamosudur. Ülkeler bazında da bu böyledir, bölgeler ve iller bazında da durum aynıdır. Kalkınmış ülkelere bakın. Dünyanın en iyi üniversiteleri mutlaka ama mutlaka o ülkelerdedir. Yani, ülkelerin kalkınmışlıkları, üniversitelerinin durumlarıyla paraleldir. Bu demektir ki, iyi  üniversiteler olan yerde kalkınma, kalkınma olan yerde mutlaka iyi üniversiteler vardır.

Dünya genelinde en iyi üniversite eğitiminin alındığı ülkenin ABD olması ve bu ülkenin dünyanın lideri konumunda bulunması tesadüfi değildir. Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 500 üniversitenin 150’sinin ABD üniversiteleri olmaları, gerçekte bu ülkenin neden dünya lideri olduğunun kanıtıdır. ABD’de, bir milyonun üzerinde yabancı öğrencinin bulunması da dikkat çekici bir rakamdır. Bu durumuyla ABD adeta, dünyadaki yüksek beyinleri birleştiren ve buluşturan ülke konumundadır.

ABD’den sonra üniversiteler sıralamasında önde gelen ikinci ülke ise İngiltere’dir. İngiltere’nin de durumu ortada. Kalkınmışlık ve Dünya siyasetini etkilemek açısından ne kadar önemli bir ülke olduğu inkâr edilemez. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 4’ü ilk on üniversite arasında olmak üzere 71 ABD üniversitesi bulunuyor. Uluslararası öğrenci sayısı bakımından da ABD’den sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Yine üniversitelerin dünya sıralamasında üçüncü ülke Almanya’dır.  Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 35 Alman üniversitesi bulunmakta olup bu ülkede okumak için vize almak gerekmiyor. Bütün yüksek zekâlı beyinlere açık.

Bu ilk üç ülkeyi sırasıyla Avustralya, Kanada, Fransa, Hollanda, Çin, Güney Kore ve Japonya izlemektedir. Dünyanın en iyi üniversitelerinin bulunduğu bu on ülkenin onu da ekonomik anlamda en kalkınmış ülkeler konumundadır. Bu elbette tesadüfi bir durum değildir.

Üniversite eğitiminin en üst düzeyde olduğu ilk 10 ülkeyi yine sırasıyla İspanya, İsviçre, İtalya, İsveç, Belçika izlemektedir ki, hepsi de ekonominin en üst düzeyde olduğu ülkeler oldukları gerçeği ortadadır.

Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında Türkiye’den sadece İstanbul Üniversitesinin yer alması elbette çok üzücüdür. O da sıralamada 401-500 üniversite bandı içinde bulunmakta. Şimdi ekonomik yönden geri oluşumuzun sebebi daha açık bir şekilde ortaya çıkmıyor mu! Bu açıdan diyoruz ki kalkınmak isteyen ülkeler, öncelikle eğitim ve öğretime önem verecekler.

Osmanlı İmparatorluğunun kalkınma dönemine bakınız. O zamanlar, dünyanın en iyi üniversiteleri (medreseler) bizdeydi. Ne zaman ki eğitim ve öğretim hızını kaybetti, Osmanlılarda duraklama devri başladı. Çöküşü hızlandı.

Türkiye’yi yeniden şaha kaldırmak istiyorsak, eğitim ve öğretime çok-çok önem vermek zorundayız. Türkiye’deki üniversiteler ne zaman ki, dünya sıralamasında ilk 100’e girmeyi başarırlarsa, işte ülkenin kalkınması o zaman gerçekleşecektir. Ülkelerin kalkınması yanında bölgelerin ve illerin kalkınmasının da o bölgelerde ve illerde yüksek performans sergileyen üniversitelerin bulunmasına bağlıdır. Bunun için Siirt Üniversitesine çok önem vermek ve İlimizin kalkınmasının dinamosu olacağına inanarak her türlü sorununun çözümüne katkı sağlamak zorundayız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN