• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

VAKIFLAR, DERNEKLER SENDİKALAR VE SİYASET!!!

Reklam
, 0 Yorum

Yasalara göre vakıfların, derneklerin ve sendikaların siyaset yapmaları yasaktır. Ama inanır mısınız, bizdeki vakıfların, derneklerin ve sendikaların büyük çoğunluğu siyasi teşkilatlara göbekten bağlıdırlar. Birçok vakıfların, derneklerin ve sendikaların kuruluşlarının asıl amaçları siyasettir. Adları ne olursa olsun, işin arka plânında siyasetle yakından ilgilendikleri gerçeğini kimse inkâr edemez.

Önce bir dernek, vakıf veya sendika adı altında fikirler oluşturulur, sonra, siyasete yön vermek için kollar sıvanır. Çevremizdeki vakıflara, derneklere ve sendikalara bakalım, bunlardan hangisi siyaset yapmıyor, ya da siyasi bir partiyle ilişkili değil. Acaba siyasetle ilişkisi olmayan bir vakıf, bir dernek veya bir sendika bulabilir miyiz! Öğrenci dernekleri bile belli siyasi partileri desteklemek için kurulmuşlardır.

Yani anlayacağınız vakıflar, dernekler ve sendikalar, birer siyasi enstrümandır. Kiminin sesi, kiminden daha yüksek çıkar. Destek bulanlar, güçlenir, destek bulamayanlar kadük kalırlar!

Neden sözde aynı amaçla kurulmuş birden çok sendika var. Amaç işçi haklarıysa bir sendika yeter. Ama işçi haklarına yönelik o kadar çok sendika var ki! Keza Öğretmenlerle ilgili dernekler, sendikalar, vakıflar hep ayrı tellerden çalıyorlar.

Vakıfların, derneklerin, sendikaların, federasyonların, konfederasyonların bu kadar çok olmaları, çok seslilik açısından yine de iyidir! Her birisinin resmi amaçları dışında, perde arkası amaçları var! Siyasilere destek veya köstek olmak gibi! (Güvercin Sevenler Derneklerinin) bile siyasi amaçla kurulmuş olabileceklerini hiçbir zaman unutmamak gerekir.

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler yaklaşırken vakıflar, dernekler ve sendikalar yine kolları sıvamış ve sahaya inmiş vaziyetteler.

Sonuç itibarıyla bir kimseye rahatlıkla (kayıtlı olduğun vakfı, derneği, sendikayı söyle, sana hangi siyasi partiyi desteklediğini söyleyeyim) diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN