• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

Vali ve Belediye Başkan Vekili Atik Basın Mensuplarını Bilgilendirdi: “İcraatlarımız Şeffaf Olacak”

Reklam
, 0 Yorum

HABER: AHMET ARITÜRK

Vali ve Belediye Başkan Vekili Ali Fuat Atik Pazar günü Belediye Hizmet Binasında düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunarak basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını cevapladı.

İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay ve İl Özel İdare Genel Sekreteri (Belediye Başkan Yardımcısı) Hifzullah Canpolat ile birlikte Güres Caddesinde tetkik ve incelemelerde bulunarak, halkla ve esnaflarla görüştükten sonra Belediye Hizmet binasına geçen Atik, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Valilik çalışmalarında olduğu gibi, Belediye hizmetlerinde de çalışmalarımız şeffaf olacak” dedi.

GÜRES CADDESİNİN KONUMU

Konuşmasına trafiğe kapalı Güres Caddesinin konumuyla başlayan Vali, amaçlarının Şehrin bu en işlek yöresine canlılık katmak olduğunu vurgulayarak orta refüjlerde mülkiyeti belediyeye ait iş yerlerini kaldırarak raylı sistem (tramvay) kurmak istediklerini, Siirt Devlet Hastanesine kadar uzanacak böyle bir yolun, caddenin çehresini değiştireceğine ve canlılığına canlılık katacağına inandıklarını söyledi.

“AMACIMIZ, ESNAFI MAĞDUR ETMEK DEĞİL”

Projeden amaçlarının, orta refüjde bulunan iş yerlerinin sahiplerini mağdur etmek olmadığını, Şehrin çehresini güzelleştirmek olduğunu, sorunu iş yeri sahipleriyle de istişare ederek çözüme kavuşturmak istediklerini belirten Vali, kiracı konumundaki esnaflarla yapılan sözleşmede, idarenin her zaman için tek taraflı olarak sözleşmeyi iptal etmek yetkisine sahip olduğu maddesinin yer aldığını anımsattı.

Vali sözlerine devamla: “Kaldı ki, elimizde orta refüjdeki iş yerlerinin kaldırılması gerektiği ile ilgili verilmiş bir mahkeme kararı bulunmaktadır. Bu kararı her an için uygulamak hakkına sahibiz” dedi.

“ÖNCE BELEDİYEYE AİT YERLERİ YIKTIK”

Vali Atik, Güres Caddesi konusundaki kararlılıklarının vurgulanması açısından, öncelikle ara refüjde Belediye tarafından kullanılan yapıların yıktırıldığına dikkatleri çekerek, ara refüjdeki iş yeri sahiplerine kendilerine yeni iş yerleri bulmaları için makul bir süre tanınacağına, şimdiden iş yeri bulmak için arayış içine girmelerinin kendileri açısından yararlı olacağına vurgu yaptı.

KÜTÜPHANE KONUSUNUN İSTİSMARI

Güres Caddesinde Belediyeye ait kütüphanenin yıkılmasının istismar edildiğine ve kendisinin KİTAP DÜŞMANI biri olarak lanse edilmek istendiği konusuna dikkatleri çeken Vali: “Ben de, Eşim de, sözün tam anlamıyla KİTAP VE KÜTÜPHANE DOSTLARIYIZ. Eşimin girişimleriyle İlimiz ve Şehrimiz genelinde çok sayıda kütüphanelerin kurulması gerçekleştirilmiştir. Yıkılan ve aslında hep kapalı tutulduğuna şahit olduğumuz Kütüphanenin yerine, Siirt Lisesinin Güres Caddesine bakan bölümünde, yıktırdığımız kütüphaneden daha büyüğünü ve daha kapsamlısını yapacağız. (MİLLET KÜTÜPHANESİ) adını vereceğimiz bu kütüphane, haftanın yedi günü mesai saatlerinde hep açık olacak, Belediye kütüphanesindeki kitapların tümünün bu yeni kütüphanede yer alması yanında, dünya çapında ünlü klasik eserlere yer verilecek, isteyen vatandaşlar her gün mesai saatleri dahilinde yararlanabilecekler” dedi.

Vali Atik, kendisini kütüphane ve kitap düşmanı olarak suçlayanların, Kobani olayları döneminde Siirt Halk Kütüphanesini, okulları, yurt binalarını nasıl yaktıklarının anımsanmasını ve samimiyetsizliklerinin ölçüsünün bu davranışlarından anlaşılmasını istedi.

“BİZ İNSANLARA, İNSAN GÖZÜYLE BAKIYORUZ”

Vali Atik, Irkçılığı şiddetle telin ettiklerini yalnız Türk, Kürt, Arap değil, hiçbir etnik grubu dışlamak gibi bir düşüncelerinin olmadığını belirterek “Biz insanlara, insan gözüyle bakıyoruz” dedi. ÜÇ DİLLİ BİR ŞEHİR olmanın Siirt’in zenginliği olduğunun altını çizen Vali, “Yeter ki, ayrılıkçı zihniyete sahip olunmasın” dedi.

“KENDİ EKİBİMİZİ KURACAĞIZ”

Vali Atik, belediyede güvene dayalı hizmetler üretilebilmesi açısından kendi ekiplerini kuracaklarını, bunun yanında, Belediyenin hizmetleriyle temayüz eden çalışanlarını da asla dışlamayacaklarını, yetkilerini kısmak gibi bir durum sergilenmeyeceğini, ancak, çalışmalara takoz koymak isteyen art niyetlilere de asla müsamaha edilmeyeceğinin altını çizdi. Belediyede “BANKAMATİK PERSONELİ” olarak bulunanlar varsa, bunların tespit edileceğini, diğer bütün çalışanların endişeden uzak, rahat ve huzur içinde çalışmalarına devam ettirileceklerini vurguladı.

“ŞEFFAF YÖNETİM”

Amaçlarının Siirt’i yaşanabilir bir kent konumuna getirmek olduğunun altını çizen Vali işlerinde şeffaf olacaklarını vurgulayarak “Bunun için ihaleleri bir tek birimden yapacağız. Şaibeli işlere meydan vermeyeceğiz” dedi.

MURAT MARKET KONUSU

Sosyal Medyada en çok dile getirilen hususlardan birinin de MURAT MARKET konusu olduğunun altını çizen Vali, ezcümle: “Biz idareciler olarak hiçbir konuyu tek taraflı ele almak durumunda olamayız. Murat Market olayı da böyledir. Karar alırken iş yerinin, çalışanlarının ve vatandaşlarının durumlarını birlikte ele almak zorundayız. Sadece vatandaşları ve çalışanları düşünerek iş yerini; sadece iş yerini düşünerek çalışanları ve vatandaşları mağdur etmek olmaz. Konu İl Hıfzıssıhha Kurulunda görüşüldü. Murat Market çalışanlarının yapılan muayenelerinde 47 kişiden 2’sinde pozitif vaka tespit edildi. 45 personelin muayenelerinin sonucu negatif çıktı. Bunun üzerine, önce 7 gün süreyle karantina kapsamına alınması, 7 günün sonunda yapılacak yeni bir değerlendirmeyle karantina süresinin uzatılması veya sonlandırılması kararı verildi. Yapılan işlem İl Hıfzıssıhha Kurulu kararının işletilmesinden ibarettir. Konuyu döndürüp dolaştırıp çirkin iftiralara sapmak ahlaki değildir. Sosyal medyada konuyla ilgili şahsıma yapılan saldırıları mahkemeye taşıyacağımı belirtmek isterim” dedi.

DİĞER KONULAR

Basın toplantısında Şehrin ve İl genelinin diğer sorunlarına da değinen Vali,  Siirt Devlet Hastanesi eski binasının bulunduğu arasının (MİLLET BAHÇESİ) olarak değerlendirilmesinin kesinleştiğini, Şehrin eski kesiminde bazı mahallelerde kentsel dönüşüm kapsamında çalışmalara start verileceğini, çalışmalara Ulu Cami ve çevresinden başlanacağının altını çizdi.

Basın toplantısında Ziraat Bankası eski binasının arsasının da MİLLET BAHÇESİ olarak değerlendirilmesinin düşünüldüğü, İl Emniyet Müdürlüğü eski binası ile Tarım İl Müdürlüğüne ait binanın da aynı kapsam içinde değerlendirileceğinin altı çizildi.

Terör olayları tamamen sonlandırılmadıkça Şehir içindeki güvelik birimlerine ait binaların beton bariyerlerle korunmasının devam ettirilmesi zarureti olduğuna da vurgu yapan Vali, özellikle Koronavirüs pandemisi nedeniyle canla başla çalışan polislerin ve bütün güvenlik birimlerinin büyük takdir topladıklarını, Sağlık çalışanlarına da sergiledikleri başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ettiklerinin altını çizdi.

Vali Atik, yapılan muayenesinde eşinin sonucun pozitif çıkması üzerine, eşiyle birlikte kendisinin de 14 gün süreyle karantinaya girdiğini ve işleri karantina ortamında sürdürdüğünün altını özellikle çizdi.

Fiziki mesafenin korunmasına ihtimam gösterilerek gerçekleştirilen Basın Toplantısında İlimiz ve Şehrimiz açısından dile getirilen önemli hizmetlerin gerçekleştirilmesi dileklerimizle Belediyenin yeni yönetimine çalışmalarında başarılar dileyerek, haberimizi noktalıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN