• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

VAN’A İKİNCİ TEKTSTİL KENT; SİİRT’TEKİ NEDEN HASIRALTI EDİLDİ? BİRİLERİ HESAP VERSİN

Reklam
, 0 Yorum

Van Organize Sanayi Bölgesinde kurulan tekstil kent tamamen dolarken, gelen talepleri karşılamak üzere ikinci tekstil kentin yapımı için arayışlara başlanmış durumda. Bilindiği üzere bölgemizin en önemli sorunu istihdam. Genci-yaşlısı milyonlarca insanımız boş geziyor. Kimi evlenemiyor, kimi ailesine bir ekmeği nasıl götürebileceğinin üzüntüsü içerisinde.

Yine bilindiği üzere istihdam sorunun en kolay çözümü ileri teknolojiye sahip otomasyona geçmiş yatırımlar değildir. Çözüm, yoğun işçi çalıştırılan tekstil ve benzeri sektörlerdir. Yine bilindiği üzere Siirtli hemşerilerimizin sahip olduğu İstanbul başta olmak üzere ağırlıklı olarak Marmara Bölgesinde tekstil sektörüyle uğraşan irili ufaklı yüzlerce tekstil atölyesi bulunmaktadır. Yine bilindiği üzere ilimiz devlet destekleri açısından en fazla desteğin verildiği 6. bölgede yer alıyor. Ve yine bilindiği üzere tekstil sektörü kalıcı yatırım gerektirmeyen bir sektör. Daha doğrusu göçer vatandaşlarımızın yaşantısına benzer bir durumu bulunmaktadır. Yüzlerce işçiye istihdam sağlayan bir tekstil atölyesi bir hafta on gün içerisinde bir başka ile nakledilebiliyor.

İşte bütün bu avantajlar göz önünde bulundurularak DİKA tarafından organize sanayi bölgemizde bir tekstil kent kurulması için proje hazırlanmıştı. Her türlü fizibilitesi yapılan bu proje tam da uygulama aşamasına gelirken birileri tarafından hasır altı edildi. Bin civarında kişiye istihdam sağlayacak olan bu proje ile tekstil yatırımı yapmak isteyen girişimcilere inşa edilecek dev binadan ihtiyacı duyduğu alan kadar yer tahsis edilecek. Her türlü altyapısı tamamlanmış olan bu yerde yatırımcı yalnızca makinelerini ve kumaşını getirip çalışmaya başlayabilecekti.

Geçenlerde de yazmıştım; bu projeyi kim ve neden sümen altı etti? Hangi gerekçelerle iptal edildi? Batman ve Van gibi komşu illerde başarılı olan bu projeden ilimiz neden mahrum edildi?  Bu güzel proje hangi nedenlerle ilimize çok görüldü? Sorumlu veya sorumlular ortaya çıksın ya da çıkarılsın. Kamuoyu bunu merak ediyor.

Lütfen, gerekli araştırmalar yapılsın ve zararın neresinden dönülürse kardır atasözü de unutulmasın. Proje tekrar gün ışığına çıkarılsın revizesi gerekiyorsa yapılsın. Gerekmiyorsa hemen uygulamaya konulsun. Hem bin vatandaşımıza istihdam sağlansın hem de organize sanayi bölgesi biraz canlansın. Siirt’in buna ihtiyacı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN