• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

VATANDAŞLARIMIZ DA “DEĞİŞMELİ” DİYOR!

Reklam
, 0 Yorum

Bir ara Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları’nda değişiklik yapılacağı söylemi gündeme gelmişti ve bu konuda çalışmalar yapıldığından söz ediliyor. Anımsanırsa; erken seçime gidilmesi durumunda kurulan iki siyasi partinin seçime girebilmesi için kendilerine de TBMM’de grup kurdurulacağı, yani ödünç milletvekili verileceğinin dile getirilmesi üzerine böyle bir değişikliğin yapılması düşüncesi pekişmişti.

Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları mevzuatlarında değişiklik yapılarak hür iradenin en iyi şekilde yansımasını sağlayacak bir değişiklik, yıllardan beri seçmen vatandaşların beklentisidir ama, her nedense demokrasinin vazgeçilmezleri olan siyasi partiler, bu beklentiyi önemsemediler ve şimdi de bir değişikliğe gidilmesi halinde hür iradeyi hedefleyen değişikliklerin ele alınması yerine siyasi hesapların göz önünde bulundurulacağı görüşünü paylaşan bazı yurttaşlarımız; “Siyasi Partiler ve Seçim yasaları değişmelidir diyenler bu değişikliğin ne olacağını dile getirmiyorlar… Seçmenler olarak bu yasalarda değişiklik yapılacak olursa, hür iradeye gölge düşüren mevzuatlardan vazgeçilmesini siyasilerden daha çok istiyoruz.. Çünkü, hür iradenin tam anlamı ile gerçekleşmediği kanaatindeyiz. Ülkemizin yönetimine talip bir siyasi partinin genel başkanını 1400/1500 delegenin seçmesi, çoğulcu demokrasi ile bağdaşmıyor. Süper Ligdeki futbol kulüplerinin başkanlarını 10/20 bin kişi seçerken ülke yönetimine talip siyasi partilerin genel başkanlarını çok az sayıda kurultay üylerinin seçmesi, çoğulculuğu öngören demokrasi ile bağdaşmaz ve gereken değişiklik yapılmadıkça liderler sultasını önlemek söz konusu olmayacaktır…” diyorlar.

Gerçekten de ülke yönetimine talip siyasi partilerin genel başkanlarını bir avuç zevatın seçiyor olması, gerçek demokrasiyle örtüşmüyor ve gereken değişikliği ihtiva etmeyecek bir değişiklik “Daha çok demokrasi” beklentisini gerçekleştirmekten yine uzak bırakacaktır.  Değişikliği dile getiren liderler samimiyseler,  seçmen vatandaşın “Siyasi Parti Genel Başkanlarını bir avuç delege seçmemelidir!..” ifadelerini önemsemelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN