• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

VATANDAŞLARIMIZIN MUHASEBESİ

Reklam
, 0 Yorum

2017 yılını geriye bırakamaya artık sadece bir hafta kaldı. Allah kısmet ederse önümüzdeki Pazar günü gecesi saat 24.00’te 2017 yılına veda ederek 2018 yılına merhaba diyeceğiz. Koskoca bir yıl geride bırakılırken şüphesiz ki vatandaşlarımız muhasebesini yapacaklardır ve şimdiden yapmakta oldukları da gözden kaçmıyor.

2017’de işsizliğin büyüdüğünden söz edilirken, milli gelir dağılımındaki adaletsizliğin de giderilmediğine yönelik yakınmalarda; “Milli gelir dağılımındaki adaletsizliğin en önemli halkası olan ücret dengesizliğini giderme beklentisine eğilen olmadı. Ücret artışlarında halen çok alana çok, az alana az uygulamasına devam ediliyor. Yüzde üzerinden yapılan ücret artışlarından ücretleri yüksek olanlar çok daha iyi yararlandıklarından ücretler arasındaki uçurum daha da büyüyor… Memur ve emeklilerinin ücretlerinde gerçekleştirilecek olan ücret artışları henüz erine geçmeden zam furyasıyla erimiş bulunuyor… Taşeron işçilerin durumu galiba KHK ile belirlenecek ve bu konuda tepkiler oldukça büyük… Onlara yönelik verilen vaatleri TBMM çatısı atında değerlendirmek daha isabetli olurdu… Asgari ücretliler de açıklanacak rakamın merakındalar…”deniliyor.

Liramızın kan kaybetmesi sonucu, halkımızın zaten düşük olan satın alma gücü daha da düşmüştür ve asgari ücretlilerle dar gelirlilerin ücretlerine yapılacağından söz edilen artışın, sıkıntılarına deva olmayacağı görüşü paylaşılırken, özellikle işsiz yurttaşlarımızın durumu “Endişe verici ve düşündürücü” diye yorumlanıyor. Vatandaşlarımızın yaptıkları muhasebeye benim gibi tanık olanlar eminim derin üzüntü duyuyor ve herkesin insanca yaşam koşuluna kavuşması için mutlaka dua ediyorlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN