• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

VEYSELKARANİ BELDESİ İLÇE STATÜSÜNE KAVUŞTURULMALI!

Reklam
, 0 Yorum

Baykan ilçemize bağlı Veyselkara’nin  konumu ve turistik önemi itibarıyla artık belde olmaktan çıkarılarak İlçe durumuna getirilmesinin gerektiğini belirtmekte yarar vardır. Veyselkarani Beldesi, mevcut nüfusuyla Merkez İlçe ve Kurtalan’dan sonra İlimizin nüfus yoğunluğu açısından üçüncü yerleşim ünitesidir. Bağlı olduğu Baykan’dan da nüfus yoğunluğu çok daha yüksektir. Gelişme potansiyeli açısından Şehirlerarası yol kavşağı konumunda olmak yanında, turistik önemi dolayısıyla hızlı büyümeğe müsaittir.

Hazret-i Veyselkarani’nin Türbesinin bulunduğu yerleşim ünitesi olması dolayısıyla VEYSELKARANİ ismini alan bu beldenin, İlçe konumuna getirilmesi için bir an önce kanun teklifi verilmeli, böylece gelişme sürecinin hızlanmasına katkı sağlanmalıdır.

Elbette, Beldenin ilçe konumuna getirilerek Kaymakamlığa dönüştürülmesi kalkınma sürecini hızlandıracaktır. Bu bakımdan, daha önce adı (ZİYARET) olan Beldenin adının Veyselkarani olarak değiştirilmesini memnuniyetle karşılamakla birlikte sadece isim değişikliğiyle iktifa edilmemeli, ilçe konumuna getirilerek, kalkınma sürecine hız kazandırılmalı, diyoruz.

Bize göre, Veyselkrani Beldesi, her yönüyle ilçe statüsüne kavuşturulmayı hakketmektedir. Yılda 1 milyona yakın turist tarafından ziyaret edildiği düşünülürse, sadece turistlere gerekli hizmetin en iyi şekilde verilmesi açısından Veyselkarani Beldesinin bir an önce İlçe statüsüne kavuşturulması gereğine inanıyoruz.

Baykanlı kardeşlerimiz belki kızacaklar amma, yapılması gereken budur.

ANEKDOT

Gerçekte bilge kişiliğe sahip olan, ancak, avamın aklının kaldıramayacağı aşırı söylemleri sebebiyle AKIL HASTASI olduğuna karar verilerek AKIL VE RUH HASTANESİNE götürülen adama doktor denemek amacıyla sorar:

-Sen mi daha büyüksün, baban mı?

Bilge kişi şu cevabı verir:

-Babamdan hem küçüğüm,  hem büyüğüm, hem de onunla yaşıtım!

Doktor:

-Bu nasıl olur? Diye sorunca da, bilge kişi, doktoru şaşırtan şu cevabı verir:

-Yaş itibarıyla elbette babamdan küçüğüm. İnsan olmak açısından, babamla yaşıtım. İlim açısından ise Babamdan büyüğüm. Babam okumak imkânı bulamamış bir çiftçiydi. Ama beni okuttu, ilim tahsil etmeme, dolayısıyla ilim açısından ondan büyük olmama zemin hazırladı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN