• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

VEYSELKARANİ HAZRETLERİ VE ANNELER GÜNÜ

Reklam
, 0 Yorum

Mayıs aylarının her ikinci Pazar günü (ANNELER GÜNÜ) olarak kutlanır. “Anne” denilince akla gelen ilk isim muhakkak ki, VEYSELKARANİ HAZRETLERİDİR. Çünkü Veyselkarani Hazretleri ANNE SEVGİSİ’NİN timsalidir. Bunun için Anneler Günü ve Hazret-i Veysalkarani’yi anma etkinlikleri aynı hafta içinde yer alırlar.

Hazret-i Veyselkarani, Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) devr-i saadetlerinde yaşamasına ve büyük bir iştiyakla görmek istemesine karşılık, annesinin haklarına saygı ve riayet yüzünden o RESUL-Ü ZİŞAN’A SAHABE OLMAK ŞEREFİNDEN MAHRUM KALMIŞTIR.

O Yüce Peygamberi görmek şerefine erişmese bile, övgüsüne nail olmak açısından belki de manevi olarak sahabe-i kiram makamına ermiştir. Peygamber Efendimizi görmek şerefine sahip olan ashabı kiramın sayılarının yüz binin biraz üstünde veya altında olduğu söylenir. Ancak kabul etmek gerekir ki, Peygamber Efendimizin hadisi şeriflerine dayanarak adlarını anarak övdüğü sahabe sayısının sayıları belki üç yüz kişiden ibarettir, belki biraz daha fazla, belki biraz daha eksiktir.

Bundan da anlaşılıyor ki, Veyselkarani Hazretleri Sahabe olmazsa bile, manevi olarak Peygamber Efendimize çok yakınlar arasındadır. O’nun bu mertebelere ulaşmasının temelinde ise anne hakkına gösterdiği aşırı özen yatmaktadır.

Anneler Günüde, Hazret-i Veyselkarani’yi anmamak bu bakımdan büyük bir eksiklik olurdu. Bunun için  biz de bu eksikliği kendi açımızdan kapatmağa çalıştık.

Anneler Günü denildiğinde aklarla ilk gelen Hazret-i Veyselkarani olurken, yine Anneler Gününde hatırlanması gerekenler elbette ÖKSÜZ ÇOCUKLARDIR. Bilindiği gibi Babası ölmüş çocuklara (YETİM), Annelerini kaybetmiş çocuklara ise (ÖKSÜZ) denilir. Öksüzlüğün, yetimlikten daha acı bir durum olduğu da bilinen bir gerçektir. Babanın oğluna şefkati bir ise, annenin çocuğa şefkati bin olarak tanımlanır. Bu bakımdan, ANNELER GÜNÜNDE özellikle öksüz çocukların sorulup, gözetilmeleri gerektiğini anımsatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN