• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

YAĞIŞIN BEREKETİNE GÖLGE DÜŞÜREN OLUMSUZLUKLAR…

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi, Siirt’te de yeterince yağmur yağdı ve bu nedenle kuraklık söz konusu olmaktan çıktı. Özellikle son birkaç gündür ilimize düşen yağışlar için çiftçi hemşerilerimiz; “Bereketli yağışlar..” diyerekten memnuniyetlerini dile getirmektedirler. Toprağın suya doyması sonucu, bu yıl daha iyi ürün alabilecekleri umudu içine düşen çiftçilerimiz; “Yağışların, daha çok ürün almamıza vesile olacağını ümit etmekle birlikte, sektörün gerilmesine duyduğumuz üzüntü de büyüyor. Bazı çiftçilerin ekim işinden vazgeçme nedenleri bilinmektedir ve maliyetlerden kaynaklanan nedenin giderilmesine yönelik önlem alınmamaktadır. İyi yağış nedeniyle daha bereketli bir hasat mevsimi yaşanacağı umudu içine girmiş olmamız, sektördeki acı gerçeği değiştirmez. Bugün başta Buğday olmak üzere birçok tarımsal ürünü başka ülkelerden alma mecburiyetinde kalmamız, izlenen yanlış tarım politikalarının bir sonucudur ve artık bu gerçek üzerine azami bir duyarlılıkla eğilmek gerekir…” diye de asıl beklentilerini seslendirmektedirler.
Kuraklık endişesini ortadan kaldıran yeterli yağışların hasat döneminde berekete yol açacağı ifadeleri sevindirici olmakla birlikte, bazı çiftçi vatandaşlarımızın belirttikleri gibi tarım sektörünün gerilemesine yol açan asıl neden üzerinde durulmalı ki, ülkemiz yeniden bu sektör sayesinde dünyanın kendi kendine yeterli sayılı ülkeleri arasına girsin ve elde edeceği ürün fazlasını ihraç ederek ekonomiye kazandırsın.
Yağışların tarım alanında berekete yol açacağı beklentisi yanı sıra, barajların, göletlerin dolması da yine sevindiricidir ama diğer taraftan yurdumuzun birçok yerinde yağışların yolları göl deryasına dönüştürmesi, asfaltlanan yollarda oluşan çukurların araçlara ve kimi zaman vatandaşımıza zarar vermesi de üzüntüye neden olmaktadır. Ülkemizin her yerinde halen altyapı sorunu yaşanmaktadır ve altyapıya yapılan harcamalarla üst yapıda gerçekleştirilen hizmetlerin de kısa zamanda ülkemizin zarar hanesine geçmesi, tahminlerin çok üstünde bir ekonomik kayba yol açıyor. Santimlerin bile değerini bilmemiz gerekirken, ekonomiye zarar veren daha nice sayısız olumsuzluklar vardır ve söz konusu olumsuzlukları vatandaşlarımız çok iyi bildiklerinden aktarmaya gerek görmüyorum. Gönül ister ki, her alandaki olumsuzluklara vaziyet edilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN