• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

YALNIZCA İŞADAMLARINDAN DEĞİL BİRAZ DA KENDİMİZDEN SİTEM EDELİM

Reklam
, 0 Yorum

Gerek yazılarımda gerekse televizyon programlarımda vatandaşımızın beklentileri ve olması gerektiği gibi özellikle il dışında yaşayan işadamlarımızdan sitem ediyor ve onların ilimize yatırım yapmaları gerektiğini belirtiyorum ve bu sitemim de haklıyım. Çünkü, memleketlerine sahip çıkan, doğup büyüdüğü topraklara ekonomik yatırımların yanı sıra, özellikle eğitim ve sağlık sektörlerinde yatırım yapan birçok işadamını da örnek olarak veriyorum.

Ancak, haksızlık yapmamak için de biraz kendimizden sitem etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Gerçekçi olalım. Bugün il dışından bir hemşerimiz gelip Siirt’te bir yatırım yapmak istesin, bu yatırım için almak istediği arazinin değeri bir anda üç beş kat artmayacak mı? Hangi vatandaşımız gerçek değeri ile ona arazisini satmaya razı olacaktır?

Varsayalım ki arsa bulundu ve yatırıma başlandı. İşçisinden esnafına kadar kaçımız o yatırımın memleketimize getireceği katma değeri düşünerek indirimli çalışacak ve fedakarlık gösterebilecek. Bırakın indirim yapmayı birçoğumuz ondan hak ettiğinin daha da  üstünde bir şeyler koparmaya çalışacak.

Yine varsayalım ki yatırım tamamlandı ve faaliyete başladı. Durumu uygun olsun veya olmasın, hangimiz araya onlarca kişi koyarak ve her işi yapar sözünü de vererek; kızımızı, oğlumuzu, yeğenimizi işe alması için kapısını aşındırmaya başlamayacak? Alındıktan üç-beş gün sonrada, benim oğlum, kızım bu işi yapacak insan değil, pozisyonunu değiştirsinler diye de sitem etmeye dedikodu yapmaya başlarız.

Olayın bir başka yönü ise, yatırımın sonucunda üretime başlandı. Kaçımız özellikle o ürünü tercih edeceğiz? Kaç toptancımız o ürünü başka illerden aldığı fiyat ve şartlarla bu hemşerimizden almaya yanaşacak? İlimizde üretilen  o ürünü ya görmemezlikten gelecek ve hiç almayacağız; ya da  batan geminin malı misali ölü fiyatına almaya çalışacağız.

Bu ve benzeri soruları çoğaltmak mümkün. Ancak hepimizin zaman-zaman bu  ve benzeri sorularla beyinlerimizi yoğunlaştırmamız gerekiyor. Bunu yaptığımız ve yanlışımızı anladığımızda yatırımcılar gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN