• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

YANLIŞ ANLAŞILMA

Reklam
, 0 Yorum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 pozitif sayılarının gizlendiği yönündeki iddiaları cevaplarken, yanlış anlaşıldığını belirtti.“15 Ekim’den sonra semptomu olmasa da kesitsel olarak taramaları paylaşacağız.” Semptomu olmasa da paylaşacağız” demişti.

Açıklamanın yanlış algılandığını, bu sayıların vatandaşla değil, sadece Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacağını söyledi. Sağlık Bakanlığı, ’15 Ekim’den itibaren bütün rakamları açıklayacağını’ söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanlış anlaşıldığını söyledi.

Vaka sayısının gizlendiği konusunda ciddi tartışmalar yaşandığı bir atmosferde bu açıklama, “Bütün rakamlar artık toplumla paylaşılacak” şeklinde algılandı.

Bakan Koca’nın işaret ettiği 15 Ekim’de açıklanan tabloda hiçbir değişiklik olmadı. Kesitsel taramadan bahsederken yurtdışı çıkışlarda yapılan testler, sporculara, askerlere ve bunun gibi yapılan testler olduğunu belirtti.

Bu taramalarda elde ettiğimiz sayıları da, bugüne kadar Dünya Sağlık Örgütü’ne gerçekleştirdiğimiz rutin bilgi akışındaki rakamların arasına dahil ediyoruz.

Yani anladığımız tablolara dahil edilmeyecek. Bu bilgilerin paylaşım noktası Dünya Sağlık Örgütü… Yani Dünya Sağlık Örgütüne şeffaflık bizim anladığımız “Bütün rakamlar artık toplumla paylaşılacak” şekliyle olmadığı.

Bunu belirtirken Dünya Sağlık Örgütü’nün bizden böyle bir talebi olmadı. Biz bu noktada şeffaflığı gün yüzünde tutmak açısından paylaşmış olacağız.

Yapılan çalışmaları da yadsımamak lazım.”Bakan bey illerle her hafta toplantılar gerçekleştiriyor. Eşgüdüm ve ortak çalışmayı sürdürme konusunda inanılmaz çabaları da bu eleştirel tutumda bulunmaktan alıkoyuyor beni.

Tüm bunlar konuşula dursun en önemlisi aşının bir an önce bulunması temennim.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip coronavirüs (Covid-19) aşısının regülatörlerin onayına sunulmak üzere Aralık ayı veya 2021’in başında hazır olacağını bildirdi.

Türkiye, aşı çalışmalarında yol katetmeye devam ediyor. Tüm teknolojik imkânları bilim insanlarına sunarak çalışmaya hız verdi.  

Salgınla mücadelede bilimsel akıl, coronavirüs’e karşı beklenen nihai çözümü de önümüze koyacağına inanıyorum.

Bireysel ve toplumsal farkındalığın yüksek olması, doğru bilgi edinilmesi ve önerilen tedbirlerine tam uyum sağlanması bulaş ve ölüm riskini azaltıyor.

Önerilen tedbirlere, maske, mesafe ve temizlik kuralına uymanızı, salgınla savaşı sağduyu içinde yılgınlık göstermeden sürdürmenizi istirham ediyorum.

“Bakan bey illerle her hafta toplantılar gerçekleştiriyor. Türkiye’de merkezi yönetimin eş güdüm ve ortak çalışmayı öğrendiği bir süreç oldu. Bu emekleri görmeden aşırı eleştirel tutumda bulunmaktan yana değilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN