• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

YARARLANDIRILMALIYIZ!

Reklam
, 0 Yorum

Bazı illerimizde elde edilen zenginliklerden o illerin Özel İdareleri ile Belediyelerine verilen  bir katkı payı vardır ve söz konusu katkı payının, yasayla belirlenmiş oranlarda verilmesine devam ediliyor. Yıllar önce ilimizin ilçeleri durumunda olan Batman’daki petrol ve Şırnak’taki yakacak kömür zenginliği vesilesiyle Özel İdare ve Belediyemize bir pay veriliyor ve gerçekleştirilen hizmetler bu paydan nasipleniyordu.

Son yıllarda Siirt’imiz baraj yapımlarına sahne oluyor ve zaman-zaman ilimize gelen devlet büyüklerimiz “Bundan böyle Siirt, barajlar şehri olarak anılacak ve ünlenecek…” diyerek bundan gurur duymamız gerektiğini ima etmeye çalışıyorlardı. Bu söylemler nedeniyle yapılan barajların sadece faydalarını dikkate alırken; petrol, kömür ve benzer zenginliklere sahip olan bazı illerimizin Belediye ve Özel İdarelerine verilen maddi desteğin Siirt’ten esirgenmesinin üzücü olduğuna da fırsat buldukça sayın ilgililerimizin ve etkililerle yetkililerin dikkatini çekme görevimi de yerine getirmeye çalışıyorum.

Bugün, taziye nedeniyle mekanımızı ziyaret eden Çetin HES barajının önde gelen yetkilisi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı, aynı zamanda araştırmacı-yazar olan İsmail Cingöz’ün, baraj yapımı bitiminin gelecek yıl, ya da azami 2020 yılında bitirileceği ifadelerini dinlerken, elektrik enerjisinin de çok önemli bir zenginlik olduğu gerçeğini anımsadım ve bu zenginlikten halen yararlandırılmamış olmasına yönelik üzüntüm tazelendi.

Yine değerli yetkilinin de ifade ettiği gibi, Siirt’te başka barajların yapılması hedeflenmektedir ve başka yerlerde HES yapımlarına karşı tepki gösterilirken, ilimizde böyle bir tepkinin yaşanmıyor olması, bu tutumun bile göz önünde bulundurulmadığını düşündürdüğü için, üzüntüm daha da büyüyor. Enerji zenginliği; en az petrol, yakacak kömür ve benzer zenginlikler kadar değerlidir ve böyle olmakla birlikte bu zenginlikten ilimizin yararlandırılmasına yönelik beklentinin gerçekleşmesine yönelik girişim yapılmış değildir. Bu konuda yapılacak bir başvurunun reddedilmesi ihtimali çok zayıftır, çünkü, emsal zenginlikler vardır.

Önemli beklentinin gerçekleşmesi  için de milletvekilimiz sayın Osman Ören’in girişimde bulunmasını temenni ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN