• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

YARIN, SEÇMEN KONUŞACAK!

Reklam
, 0 Yorum

31 MART YEREL SEÇİMLERİ ÜLKEMİZ VE MİLLETİMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN!

31 Mart 2019 günü yapılacak seçimler için son viraja giriyoruz. Son üç aydan beri kafaları ütüleyen, konuşmalarıyla milleti gerdikçe geren ve ülkeyi adeta savaş atmosferine sokan propaganda dönemi sun bulacak. Son kararı yarın millet verecek.
31 Mart yerel seçimleri 30 büyükşehir belediyesi, 51 il belediyesi, 922 ilçe, 32 bin 105 mahalle, 18 bin 306 köyde yapılacak. Seçmenlerin kullanacağı oylar, yaşadıkları yerleşim yerinin türüne göre değişecek.
Büyükşehirlerde seçmenler Büyükşehir Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy kullanacaklar.
Büyükşehir olmayan illerde İl Genel Meclisi Üyeliği, İlçe Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy kullanılacak. Köylerde yaşayanlarsa İl Genel Meclisi Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy verecek. Oy pusulaları İl Genel Meclisi Üyeliği için turuncu, İlçe Belediye Başkanlığı için mavi, Belediye Meclisi Üyeliği için sarı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de beyaz renkli olacak. Seçmenler bu oy pusulalarını aynı renkli zarflara koyarak sandığa atacak.
Köy ve mahallelerde muhtar ve ihtiyar heyeti seçimi için de muhtar tarafından beyaz kağıda hazırlanan, üzerinde muhtar ve ihtiyar heyeti üyelerinin isimlerinin birlikte yazdığı pusulalar bulunuyor. Seçmenler istedikleri adayın oy pusulasını alıp mor renkli zarfla sandığa atacak.
Ellerine seçmen kağıdı ulaşmamış olan seçmenler oy kullanacakları sandıkları Yüksek Seçim Kurulu’nun sitesinde yer alan (Nerede Oy Kullanacağım) sayfasından ulaşabilirler.
Bu adreste T.C. kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il ve eski nüfus cüzdanlarında nüfus sıra numarası, çipli nüfus cüzdanlarında ise seri numarası bilgisini girerek oy verilecek sandığı öğrenmek mümkün.
Ayrıca e-devlet portalından ve YSK’nın Seçmen Sorgulama iOS ve Android mobil uygulamalarından da sorgulama yapmak mümkün. Seçmenlerin oy kullanabileceği saatler yaşadıkları illere göre değişiyor.
Batı illerinde bu saat 08:00 – 17:00 arası. İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan bazı illerde sandık açılış ve kapanış saatleri bundan birer saat önce.
Siirt’te oy kullanma saati 07:00-16:00 arası olarak belirlenen iller arasında.
Seçmenlerin oy kullanmaya giderken yanlarında kimlik, ehliyet veya pasaportlarını götürmesi gerekiyor. Seçmen kâğıtlarını sandığa götürmek zorunlu değil. Kullanılan oyun geçerli sayılması için ‘evet’ veya ‘tercih’ yazılı mührün ilgili alana basılması ve pusulaların zarflara koyularak sandığa atılması gerekmekte.
Oy kullanmanın bir hak olmak yanında aynı zamanda bir görev olduğunu da anımsatarak, bütün Siirtli seçmenlerin yarın mutlaka, ama mutlaka oy kullanmak için sandıklara gitmelerini ve oylarını kullanmaları gerektiğini anımsatırken, sonuçların İlimiz, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN