• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

YAŞASIN KENTLERİN KARDEŞLİĞİ

Reklam
, 0 Yorum

Ülke olarak kardeşliğe birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Her zamankinden çok daha fazla bir şekilde birbirimizden ayrımız-gayrımız olmadığının bilincinde olmamız gerekiyor. Çünkü ülkemiz üzerinde oynanan oyunların farkına artık yalnızca yetişkinler değil, neredeyse sokakta oynayan çocuklar da vardı ve bu oyunlar çok kadar açık bir şekilde oynanıyor.

Böyle bir ortamda kentler arasındaki kardeşlik ve işbirliği girişimleri de  daha büyük bin anlam ihtiva ediyor. Bundan dolayı önümüzdeki hafta sonu yapılması planlanan hamsi festivali büyük bir önem taşıyor. Bu festivale hamsilerin yenileceği, şarkı ve türkülerin söyleneceği, halk oyunlarının oynanacağı bir etkinlik gözüyle bakmamak gerekiyor.

Bu festival aslında kardeş olan iki kentin, iki kentin insanlarının birbirlerine yakınlaşacağı, birbirlerini daha çok yakından tanıyacağı bir etkinlik olacak. Bu etkinlik ülkemiz savaş tehdidi altında olduğunda şahlanan, şahadet mertebesine ulaşacağı anda bile kendisi gibi yaralı kardeşini düşünerek mataradaki son yudum suyunu ikram eden Türk’ün, Arab’ın, Kürd’ün, Çerkez’in torunlarının birlik ve beraberliğinin simgesi gözüyle bakmak gerekir.

Siirtliler olarak; bu festivali sahiplenmemiz ve ilgi göstererek iyi bir ev sahipliği sergilememiz gerekiyor. Yukarıda belirttiğim toplumsal yönünün yanı sıra bir de ticari yönü de bulunmaktadır. Trabzon’dan gelecek misafirlerimiz inanıyorum ki, her ortam ve fırsatta ilimizin gönüllü elçileri olacaklar.

Bu festival nedeniyle ilimize gelenler belki yüzlerle ifade edilebilecek bir sayıda, ancak onların bu gönüllü elçilikleri sayesinde suya atılan bir taşın oluşturduğu halkalar gibi binlerle, on binlerle ifade edilebilecek kalabalık bir insan topluluğunu ağırlama imkanı bulacağız. Bunların ilimize yönelik olumlu görüşleri her zaman yakındığımız kötü algının yıkılmasına önemli ölçüde katkı yapacaktır. Anadolu insanı; ilimizin gerçek yüzünü, insanımızın sevecenliğini, sıcaklığını öğrenme imkanı bulacaktır.

Başarılı bir şekilde geçmesini temenni ettiğimiz hamsi festivalinin düzenlenmesinde emeği geçen başta Valimiz Ali Fuat Atik olmak üzere herkese şimdiden teşekkür ediyor ve yaşasın kentlerin kardeşliği diyorum.

Hamsi festivalinde buluşmak üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN