• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

YAŞLILARA SAYGI

Reklam
, 0 Yorum

Yaşlılara saygı haftası başladı ve hafta boyunca toplumda yaşlılara saygının sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Yılların birikimi olan kültürünü ananelerini kaybetmeyen bir kent olarak henüz yaşlılara saygı konusunda pek fazla uyarılmaya ihtiyaç duymuyoruz ama, bu hiç ihtiyaç duymayacağımız anlamına da gelmiyor.

Henüz duymuyoruz dedim; çünkü halen  istisnalar hariç Siirt genelinde anneler, babalar, dedeler, nineler evin baş tacıdırlar. Aile bireyleri onların bir dediklerini iki etmemeye çalışıyorlar. Hele birde son yıllarda devlet tarafından verilmeye başlanan evde bakım maaşı ile onların aile içerisindeki  durumları çok daha iyi bir duruma geldi.  Siirt insanı dinimizin de emirleri doğrultusunda yaşlıya saygıda kusur etmemeye çalışıyor, onu bir fazlalık olarak değil de bir değer olarak görerek sahipleniyor. Nitekim bunun bir göstergesi olarak ilimizde henüz bir yaşlılar evi veya bir huzur evinin olmamasını gösterebiliriz.

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı engelli bireylerin kaldığı engelsiz yaşam merkezinde kalan Siirtlilerin sayısı bir elin parmak sayısını dahi geçmiyor. Buranın sakinlerinin büyük bir çoğunluğu yurdun dört bir köşesinden gelen insanlardan oluşuyor. Bu bile  bizler için önemli bir göstergedir.

Bakacak hiç kimsesi olmayanlara  bile mahalle sakinleri sahip çıkar. Nitekim benim yakından bildiğim böyle birkaç yaşlı vatandaş bulunuyor. Bunların kira dahil, bütün masraf ve bakımları mahalledeki insanlar tarafından sağlanıyor.

İhtiyaç duymayacağımız anlamına gelmiyor dedim; çünkü artık insanımızda sosyal medyanın ve dünyadaki baş döndürücü gelişmelerin etkisinde kalabiliyor. Sosyal medya aracığıyla dünyanın öbür ucunda meydana gelmiş birçok iğrenç olay parlatılarak, yansıtılabiliyor.  Dolayısıyla yeni nesil, kısıtlıda olsa bunların etkisinde kalabiliyor. Bu nedenle koruyucu bir hizmet olarak bu haftaya ilimizde de gereken önemin verilmesi anlamlıdır. Bu açıdan yaşlılara saygı yürüyüşünü düzenleyen İl Sağlık Müdürlüğü ile bu konuda çalışmaları olan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü kutluyorum.

Yaşlılık Allah ömür verirse hepimiz için mukadder olan bir son. Bunun bilincinde olarak yaşlılara saygıda kusur etmemeliyiz. Burada Peygamber Efendimizin bir Hadisi Şerifini hatırlatalım. Belki kelime olarak bire  bir değilse de şunları emrediyor Peygamber Efendimiz; Yaşlılara saygı gösterene, yaşlılığında  Allah’u Teala saygı gösterecek insanlar gönderir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN