• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

YENİ ALDATMA YÖNTEMLERİ

Reklam
, 0 Yorum

Bir önceki yazımızda esnaf ve tüccarın günümüzün ekonomik şartlarına dayanamayarak bir-bir kepenk kapattığını ifade etmiş ve bunun bazı nedenleri olduğunu belirterek, marketler zincirine değinmiştik.

Market zincirlerinin şubeleri ülke genelinde esnaf ve özellikle küçük tüccarı adeta yok olmaya sürüklüyor. Ancak bu sürükleme de en az onlar kadar aktif rol alan bir başka gerçek daha var; alışveriş siteleri. Bunları iki bölümde incelemek gerekiyor. Dürüst ve gerçekten meşru kar amacıyla kurulanlar ile yalnızca vatandaşı aldatıp, haksız yere para kazanmak amacıyla kurulanlar.

İkinci gruptakiler aslında pek ele almaya değmiyor gibi. Çünkü, bunlar zaten gayrı meşru yollardan para kazanmanın peşinde olan üç kağıtçılar tarafından açılan siteler. Verilen siparişi göndermemekten değişik veya kusurlu mal göndermeye kadar her yolu kendileri için mubah görüyorlar. Bal yerine mısır glikozu gönderenden tutun da vatandaşla alay edip sipariş verdiği telefon yerine salatalık gönderenine kadar her çeşit yöntemi deniyorlar.

Siparişleri peşin para ile yapıldığı ve ürünün kapalı kutu içerisinde gelmesi nedeniyle aldatılan vatandaşın pek yapacak bir şeyi kalmıyor. Her şeyden önce aldatıldığını ispat edemiyor, etse de karşısında muhatap bulamıyor. Çünkü bu siteler sürekli isim, Telefon ve adres değişikliğine gidiyorlar.

Gelelim dürüst olanlarına. Tüccar ve esnafımız bunlar karşısında direnemiyor. Çünkü bunlar tıpkı market zincirleri gibi çok sayıda ürün alarak istedikleri ölçülerde fiyat indirimi sağlayabiliyorlar. Buna karşılık girdileri çok az. Kira gibi esnaf ve tüccar için en önemli gider kalemlerinden biri olan giderleri neredeyse yok. Geniş bir bodrum katı veya bir depo işlerini görüyor. Personel giderleri daha az. Vitrin düzenlemesi yok, aydınlatma gibi giderleri çok az. Dolayısıyla bunlar bu avantajları kullanarak esnaf ve tüccardan daha çok ciro yapabiliyorlar.

Üçkâğıtçı olan siteler zaten belli ancak bu dürüst olanlardan bile alışverişler çok zaman sorunlara yol açabiliyor. Gönderilen ürünün rengi ve bedeni uymayabiliyor. Özetle büyük bir hevesle sipariş ettiğiniz bir giysi veya bir ürün için hayal kırıklığına uğrayabiliyorsunuz. Sipariş ettiği ürünü iki üç defa firmaya gönderen ve sonuçta memnun olmayan hemşerilerimizi biliyorum.

Bu nedenle en iyisi, hem esnaf ve tüccarımıza destek olalım hem de ürünümüzü kendi gözümüzle seçelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN