• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

YENİ MEZARLIKLARA İHTİYAÇ  VAR

Reklam
, 0 Yorum

Bu konuda sıkça dile getirdiğim ve yılda en az bir iki defa dokunduğum konulardan biri. Bu konuda bir çalışma yapılıncaya kadar dile getirmeye devam edeceğim. Çünkü vatandaşlarımızın bu konuda talebi var.Daha iki gün önce bir arkadaş sohbetinde bu konu tekrar dile getirildi.Üstelik vatandaşlarımız bu konularda, bunları dile getirmedik gerekçesiyle bizleri suçluyorlar. Orada da bu konuyu defalarca dile getirdiğimizi belirttim. Ama onların isteği üzerine bir kez daha neden yeni mezarlıklara ihtiyaç duyulduğunu anlatalım.

Bilindiği üzere şu anda ilimizde aktif olarak işlev gören 5 tane mezarlığımız bulunuyor; Şeyh Musa, Şeyh Devha, Şeyh Süleyman, Ibleliye ve Zevye Mezarlıkları.Bunların tümü de eski Siirt olarak adlandırabileceğimiz alanlarda. Oysa bilindiği üzere son 35-40 yılda Siirt’in önemli bir bölümü daha aşağı alanlara aktı. Kooperatif, Yeni Mahalle, Bahçelievler, Veysel Karani ve Barış Mahalleleri nüfusun en yoğun olarak yaşamını sürdürdüğü mahalleler. 150 bin nüfuslu kentin 100 bini için bu alanlar uzak sayılabilecek durumdadır. Kent Kurtalan’a doğru hızlı bir ilerleme gösteriyor.

Kurtalan yolundaki konutlara en yakın mezarlık neredeyse 15 km yi buluyor. Sorun yalnız uzaklıkta olsa bir dereceye kadar tolere edilebilir.Büyük şehirler örnek alınabilir.Motorlu taşıtların ve şehir içi ulaşımın geldiği aşama göz önünde bulundurulabilir. Ama sorun yalnızca bu değil.Çünkü bu mezarlıkların üçü neredeyse tamamen dolmuş durumda. Ibleliye, Şeyh Devha ve Şeyh Süleyman Mezarlıklarında neredeyse artık yer kalmadı.Şeyh Musa ve Zeyve Mezarlıkları da birkaç yıla kalmaz aynı konuma geleceklerdir. Bu nedenle şimdiden önlem almak gerekiyor. Konutlaşmanın arttığı a mahallelerde birden çok yeni mezarlık yeri tahsis edilmeli, ihata duvarı su ve benzeri ihtiyaçları giderilmelidir

Bunların yanı sıra yine eski Siirt’te yıllardan beri terk edilmiş ve artık içindeki mezarlıkların tamamen kaybolduğu mezarlıklar var. Biri 14 Eylül İlkokulunun arkasında bulunuyor ve oldukça geniş sayılabilecek bir araziye sahip.Diğer ikisi de Kazım Karabekir Ortaokulunun üstünde ve altında bulunuyor. Bunlardan üç tanesinin etrafı halen çevrilmiş durumdadır. Bunlarında tekrar aktif hale getirilmesi için çalışma yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN