REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Yeni Rektör Prof. Dr. Nihat Şındak Basın Mensupları İçin Düzenlediği Tanışma Toplantısında Üniversiteye Kazandırılan Yeni Tesisleri Gezdirdi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yeni Rektör Prof. Dr. Nihat Şındak Basın Mensupları İçin Düzenlediği Tanışma Toplantısında Üniversiteye Kazandırılan Yeni Tesisleri Gezdirdi
44 views
04 Kasım 2020 - 12:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2020/2021 ders yılında kayıt yapan 3 bini aşkın yeni öğrenciyle, öğrenci sayısı 3 bini yabancı olmak üzere 17.500’ü aşan Siirt Üniversitesinin yeni Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, yanında Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cemalettin Erdemci, Prof. Dr. Tekin Şahin ve Üniversite Genel Sekreteri Abdulbaki Işık olmak üzere basın mensupları için düzenlediği tanışma toplantısında üniversiteye kazandırılan yeni tesisleri gezdirerek tanıtımlarını yaptı.
Siirt Üniversitesi Konukevinde kahvaltıyla başlayan tanışma toplantısında Rektör Prof. Dr. Nihat Şındak’ın yakın bir zaman dilimi içinde ebediyete intikal eden Gazetemiz Sahibi Mehmet Metin Arıtürk’ü rahmetle anarak başlaması, basın mensupları tarafından güzel bir jest olarak ve memnuniyetle karşılandı.
Tanışma toplantısı konuşmasında Üniversite olarak Siirt’e hizmet etmek kararlılığında olduklarını belirten Rektör, bunu yalnız başına değil, tüm üneversite camiası yanında, basın mensupları ve Siirtli memleketseverlerle el birliği içinde gerçekleştirmeğe çalışacaklarına vurgu yapan Rektör, Siirt Üniversitesinin Tarım ve Hayvancılıkta İhtisaslaşma Koordinasyon Merkezi olduğunu belirterek kendilerinin de bu konulara özel ağırlık verdiğinin altını çizdi.
Tanışma toplantısı vesilesiyle, Üniversite bünyesinde başlayan ve devam eden dört önemli tesisi basın mensuplarına gezdirip çalışmaları yerinde göstermeyi amaçladığını belirten Rektör ve Yardımcıları, basın mensuplarıyla birlikte başlatılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı buldular.

PAYETLEME TESİSİ TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK!
HEDEF, YERLİ HAYVAN IRKININ ISLAH EDİLEREK VERİMİNİN 5-10 KAT ARTTIRILMASI

Rektör Prof. Dr. Nihat Şındak ve Rektör Yardımcılarının birlikte, basın mensuplarına gezdirdikleri ilk yer Siirt Üniversitesi (Aktaş Köyü) Sperma-Payetleme tesisinde başlatılan çalışmalar oldu. 7 milyon 650 bin TL bedel üzerinden ihaleyi yükümlenen STM Grup Yapı İnşaat Ticaret A.Ş. tarafından başlatılan çalışmaların 450 gün içinde tamamlanacağı ve tesisin hizmete hazır hale getirileceği belirtilirken, tesisin tamamlanmasından sonra yapılacak genel bir araştırmayla en verimli hayvan ırklarından asgari 100 adet getirilerek, bunlardan sağlanacak tohumlarla, yerli ırkın ıslah edileceğine vurgu yapıldı. Amaçlarının yılda 100 kg. süt veren yerli ırk koyunların/keçilerin ıslah edilmesi sonucu yıllık süt verme kapasitelerinin 1000 kiloya çıkarılması olduğunu belirten Rektör, ancak, bunun bir yıl içinde değil, birkaç yıl içinde kademeli olarak gerçekleşeceğine vurgu yaptı.
Payetleme tesisin faaliyete girmesiyle birlikte, tesise giriş ve çıkışların kontrollü olacağına ve adeta bir karantina uygulanacağına dikkatleri çeken Rektör, ileriki yıllar için hedeflerinin payetleme tesisinde yetiştirilecek hayvanların, Türkiye geneline katkı sağlayacak duruma getirilmesi olduğunun altını çizdi. DİKA’nın desteğiyle gerçekleştirilen küçükbaş payetleme tesisi sayesinde ilimizin hayvancılık alanında bir merkez halini alması ve yapacak ihracatlarla da ülkemizin dış ticaret açığının kapatılmasına katkı sağlanması amaçlanmakta.

SEYİR TERASI

Üniversite öğrencilerinin, öğretim görevlilerinin ve gelecek ziyaretçilerin, üniversitenin dört bir yanını, kuş bakışı seyredebilecekleri, bu arada dinlenip, çay, kahve içebilecekleri, yemek yiyecekleri, yüksekçe bir tepenin, SEYİR TEPESİNE dönüştürülmek üzere başlatılan çalışmaları devam ediyor. Amaç öğrencilerin, öğretim görevlilerinin ve gelecek ziyaretçilerin stres atmalarını sağlayacak bir mekan oluşturmak. Bu arada, tepenin nirengi noktasına kadar uzanan kesimine de fidanlar ekilmiş. Yani, çok değil birkaç yıl sonra koruluk içinde bir terasa dönüşecek alan. Üniversite için gerçekten büyük bir ihtiyaç.

SİİRT ÜNİVERSİTESİ VETERİNERLİK FAKÜLTESİ BÜNYESİNDE
BÖLGENİN EN BÜYÜK HAYVAN HASTANESİ
KURULMASI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Seyir Terasından sonra, Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde hizmet verecek olan hayvan hastanesinde devam eden çalışmaları yerinde izlemek üzere Rektör, Rektör Yardımcıları ve eşlik eden personellerle birlikte gittik. Bundan bir süre önce temeli atılan Üniversitenin Kezer Kampusunda inşaatı devam eden Hastane, Bölgenin en büyük hayvan hastanesi olacak.
Hastanede 4 ameliyathane olacağı ve her çeşit hayvanların muayene ve tedavilerine uygun bir şekilde dizayn edileceği belirtilmekte.

ÜNİVERSİTEYE 100 YENİ LOJMAN

Üniversitenin Kezer Kampüsünde mevcut 100 lojmana ilave olarak yapılan 100 lojman inşaatı da ikmal edilmek üzere. Lojmanların yıl içinde faaliyete geçecekleri ve sadece çevre düzenlemelerinin kaldığı açıklandı. Yeni yapılanlar sayesinde, öğretim görevlilerinin lojman ihtiyaçlarının büyük ölçüde karşılanmış olacağı, lojmanların, öğretim görevlilerinin Siirt Üniversitesini tercih etmeleri açısından büyük bir kazanç olduğu özellikle vurgulandı.

BİSİKLET YOLU

Üniversite öğrencileri ve bu arada tercih edecek öğretim görevlilerinin de kullanacakları bisiklet yolunun 1,5 metrelik ilk etabı tamamlanmış bulunmakta. Üniversite kampüsü içinde bir yerden bir yere gitmeyi kolaylaştırmak yanında, dışarıdan gelecek bisikletliler de bu yolu kullanabilecekler.

REKTÖR PROF. DR. ŞINDAK’A BAŞARILAR

Siirt Üniversitesi Rektörlüğüne yeni atanan Prof. Dr. Nihat Şındak’a, basın mensuplarıyla düzenlediği tanışma toplantısı ve devam eden tesislerdeki çalışmalar hakkında verdiği bilgilerden dolayısıyla teşekkür ederken, çalışma arkadaşlarıyla birlikte Siirt Üniversitesine ve Siirt’imize yararlı hizmetlerde bulunması dileklerimizle başarılar diliyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.