• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

YENİ YIL KUTLU OLSUN

Reklam
, 0 Yorum

Önümüzdeki Pazar gününü Pazartesi’ye  bağlayan gece YILBAŞI GECESİ YA! Cuma günü bütün camilerde hutbelerin konusu yine YILBAŞI KUTLAMALARININ HARAM OLMASIYLA ilgili olacağı kesin.

Miladi takvime göre 2017 yılını gerilerde bırakarak, 2018 yılını idrak edeceğiz. Bu sebeple, özellikle Hıristiyan âleminde, Hazret-i İsa’nın doğum günü olarak kabul edilmesi sebebiyle geniş kapsamlı kutlamalar yapılmaktadır. Hem, Hıristiyan âleminde kutlamalar bir geceyle sınırlı olmayıp bir hafta boyunca devam eder.

Yılbaşı kutlamalarının haram olup olmadığı konusunda bir görüş beyan edemeyiz. Ancak, içki içmenin, kumar oynamanın, zinanın ve benzeri İslam dininin yasak ettiği suçları yılbaşı kutlamaları çerçevesinde de olsa işlemek, elbette günahtır, haramdır!

Din görevlileri, yılbaşı kutlamalarıyla yetinmeyerek hırsızlıklarla, yolsuzluklarla, yetim hakkını yiyen rüşvetçilerle ilgili yorumlar yapsa da toplumu aydınlatsalar diyoruz. Yılbaşı kutlamalarına sıra gelinceye kadar, yaşanan toplumsal olaylar dikkate alınarak vaazlarda bulunsalar ya! Her yılbaşı öncesi Cuma hutbesinin konusu hep aynı. “YILBAŞI KUTLAMALARI HARAMDIR.” Eyvallah diyeceğiz amma, keşke, daha büyük günahlar işleyen rüşvetçilere, ihaleye fesat karıştıranlara, kul hakkını yiyenlere, (Devletin malı deniz, yemeyen domuz) mantığıyla hareket edenlere karşı da böylesi vaazlar verilse!

Hem unutmayalım ki, Hazret-i İsa’nın doğumu olarak Yılbaşını, meşru daire içinde kalmak şartıyla kutlamak haram olmazsa gerek. Hazret-i İsa’nın, ULULAZM Peygamberlerden, Kitap sahibi bir Peygamber olduğunu unutmamak lazım.

Bu düşünceler içinde bütün okuyucularımın ve tüm insanlık âleminin  yeni yıllarını kutluyor, barışa, dostluğa, kardeşliğe vesile olmasını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN