• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

YİNE BATTANİYECİLİK

Reklam
, 0 Yorum

Bugün yine sık sık gündeme aldığımız bir konuya battaniyeciliğe değinmek istiyorum. Elalemin yıllar önce tarihin tozlu sayfalarına uğurladıkları el sanatları canlandırmak için büyük bir gayret harcadığı dönemde bizler göz göre göre yolcu ediyoruz.

Biliyorum bu yolculukta birçok etken bulunmaktadır. Bunların bazıları elimizde olmadan gelişen etkenlerken bazılarını da biz elimizle oluşturduk. Teknolojik gelişmeler ve bunun sonucu olarak fabrikasyon üretimin ucuz olması bizim elimizde olan bir şey değildir ve bunu engellemekte bizi aşan bir konudur.

Ama tiftiğe elyaf karıştırmak, makine ile üretim yapmak bizim esnafın yol açtığı bir etken. Belki iyi niyetle, yalnızca fiyatları düşürerek seri üretime karşı koyabilmek için yapılmış bir hareket, ancak tam tersi oldu. Yani battaniyeci esnafımız bunu yaparak kendi ayaklarına kurşun sıktılar  ve battaniyecilik bugünkü  acınacak haline geldi. Üstelik o istedikleri rekabeti de yapamadılar.

Eruh’ta şal-şepik dokumacılığı yeniden doğuyor. Orada da normal kumaşa göre 10 kata varan bir fiyat farklılığı bulunmaktadır. Ancak buna rağmen bu kumaşa büyük ilgi var. En azından belirli bir gelir düzeyine sahip ve giyinmeyi seven insanlar bu kumaşı satın alma yoluna gidiyor. Bu arada Eruh’ta şal-şepik konusunda yürütülen çalışmaları canı gönülden destekliyor ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Umarım battaniyecilik konusunda aslına bir dönüş olur. Umarım battaniyeciliğimizin yaşatılmasına yönelik bir çalışma başlatılır ve umarım bize dedelerimizden miras kalan battaniyeciliği bizlerde aslına uygun olarak torunlarımıza bırakırız.

Aksi halde çok yazık olur ve yüzlerce yıllık bir el sanatını unutmuş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN