• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

YİNE TEFECİLER KONUSUNDA!

Reklam
, 0 Yorum

Siirt Emniyet Teşkilatının TEFECLİK yapanlara darbeler indirdiği yolundaki haberler kamuoyunda büyük bir memnuniyetle karşılandı. Çünkü bu Şehir halkı, tefecilerden gerçekten çok çekti. Tefeciler yüzünden intihar olayları bile yaşandı. (Tarih tekerrür ediyor) deyimindeki gibi, tefecilerle başlatılan mücadele, geçmiş yıllarda yaşanan dramları anımsattı. Bu dramları konuşarak, tefeciliğin nelere yol açtığını okuyucularımıza da anımsatalım istedik. İşte, geçmişte yaşanan tefecilik olaylarından örnekler:

***

Şehrimizde, geçmişte tefecilik yüzünden meydana gelen bir olayda, borç verdikleri kişi iflâs ederek kayıplara karışınca, tahsilatı akrabalarından yapmak isteyen tefecilerle, kayıp şahsın akrabaları arasında arbede yaşanmış, kaçan müflisin akrabaları, uzun süre iş yerlerini kapatmak zorunda bırakılmışlardı.

Borç verdikleri şahsın iflâs ettiğini ve kaçtığını haber alan tefeciler, kaçan kişinin yakın ve zengin akrabalarından birine giderek, paralarının ödenmesini istemişler. Adam:

-Benim ne alâkam var! diyecek olmuş.

Bunun üzerine tefeciler kaçmış olan borçluya ana avrat küfretmeğe başlamışlar. Adam:

-Yahu, ayıptır. Benim yanımda neden küfrediyorsunuz diyecek olmuş:

-Küfrediyoruz. Eğer ona arka çıkıyorsan, borcunu ver. Borcunu vermiyorsan, küfürlerimize de karışma!

***

Bir başka olay:

Tefeci, para verdiği borçlunun dikkatini çekmiş:

-Bak, borcunu gününde ödemezsen, her gün için yüzde on faiz eklenir:

Borçlu, ne yapıp-yapıp, borcunu ödemesi gereken gün parayı tedarik etmiş. Alacaklının gelip parasını almasını beklemiş amma, akşama kadar kimse gelmemiş. Borçlu, tefecinin alacağına yeni faizler eklemek için ve kasıtlı olarak gelmediğini anlamış. Bunun üzerine iki kişiyi de şahit olmaları açısından yanına alarak akşam saatlerinde alacaklısı olan tefecinin evine gitmiş. Kapıyı çalmış. Pencereden bakan Tefeci, borçlusunu görünce:

-Ne var gecenin bu saatinde!demiş.

Bunun üzerine borçlu cevap vermiş:

-Senedi getir, gel paranı al!

Tefeci sinirlenerek cevap vermiş:

-Günler çuvala mı girdi. Yarın sabaha kalsaydı olmaz mıydı!

Borçlu cevap vermiş:

-Olurdu amma, yüzde on fazla ödemek gerekecekti!!!

***

Tefecilerin tuzağına düşüp iflâs eden ve Şehirden kaçan bir borçlunun tahsilat yapacakları zengin akrabaları olmayınca, tefeciler 15-16 yaşlarındaki kızını kendisinden 20-30 yaş büyük biriyle evlendirerek, babasının borcuna mahsuben başlık parasını almışlar…

***

Tefeciler, paralarını ödeyemeyen borçlularını bir çayhanede kıstırmışlar. Köşeye çekip aralarına almışlar. Bir yandan yumrukluyorlar, beri yandan söyleniyorlar:

-Ya paraları getireceksin, ya da karını!!!

***

Birkaç anekdot anlattık ki, tefecilerin ne kadar acımasız oldukları anımsansın, kimseler, tefecilerin tuzaklarına düşmesin! Yetkililer de, tefecilerle uğraşmayı önemsesin!

Son söz olarak yazımızı bir bedduayla noktalayalım:

“Allah, bütün tefecilerin belasını versin!” Amin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN