• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

YİNE ZAMLANDIK!

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizde zam görmeyen hiçbir ihtiyaç maddesi kalmadı ve sağlığımız bakımından önem taşıyan ilaçlar da bu ayın 19’undan sonra %26.4 zamlı olarak satışa sunulmuş olacak. Bilindiği gibi son zamanlarda vatandaşlar bazı ilaçları bulamamaktan yakınıyorlardı ve nedeni, ilaç satan firmaların artan maliyetler doğrultusunda zam yapılması beklentisiydi sanırım.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaçlara yapılan zam oranı ile ilgili açıklamasında; “Yeni dönemde sektör temsilcileri, yerli ve global üreticilerle bir arayla geldik.. Sektörle mutabık kalındı..” derken, ilaçlara zam gelecek diye stokçuluk fırsatını kullananlara karşı denetim mekanizmasının işletildiğine ve stokçuluk yaptıkları tespit edilenlere ceza verildiğine, bundan sonraki süreçte benzer ilaç sıkıntısının yaşanmayacağına da vurgu yaptı.

İnsan sağlığı her şeyden çok daha önemlidir ve sağlık hizmetlerine küçümsenmeyecek oranda katkı payı vermekte olan vatandaşlarımız, açıklanan ilaç zammına yönelik olarak; “Bazı ilaçları piyasada bulamıyorduk ve açıklanan zamdan sonra bu sıkıntının aşılacağına sevindik ama, diğer ihtiyaç kalemlerinin zam görmesinde olduğu gibi, bu zamma da üzüldük, ayrıca zam yapmak mecburiyetinde kalınmaması için gerekli önlemlerin alınmıyor olmasına yönelik tepkimiz de büyüdü…” diye görüş belirttiler.

Zam deyimi, insanların satın alma gücünü azalttığından sevimsiz bir deyimdir ve son zamanlarda satın alma güçlerini büyük ölçüde kaybetmiş olan vatandaşlarımız; “Tüm ihtiyaç kalemlerine peş-peşe zamlar gelirken gelirimizde bir artış olmaması bizleri büyük sıkıntıya sokmaktadır. Karşı karşıya kalınan sıkıntıların eşit koşullarda göğüslenmesini sağlayacak önlemlerin alınmaması ise kahrediyor. Ücretler arasındaki dengesizliğin giderileceği vaatleri gerçekleştirilmediğinden milyonlar mağdur olmaktadır…” sözleriyle de tepki gösteriyorlar.

Bazı ülkeler sağlık hizmetlerinin tümünü vatandaşlarına bedava sunarken, bazıları da çok az bir katkı payı almak suretiyle önemli hizmeti en kaliteli şekilde vermektedirler. İlaçlara yapılan ve önümüzdeki 19 Şubat’tan sonra uygulanacak olan %26.4’lük zam oranının yerinde saymasını temenni ediyorum. Başka ne denilebilir ki?..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN