• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

YÖRESEL ÜRÜNLERE YÖNELME VAR

Reklam
, 0 Yorum

Meşhur bir deyim var; “Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı” diye. Atasözü ve deyimler asırların birikimi sonucu oluşan ve öğütler içeren cümlelerdir ancak, bazen bununda tersi olabiliyor. Bugün ele alacağımız konu  da böyle bir konu.

Geride bıraktığımız son 50 yılın 40-45 yılında yöresel ürünlerden gördüğümüz kaçış ve hatta küçümseme son 5-6 yılda tersine döndü. Artık vatandaşımız annesinin-babasının tükettiği ürünleri aramaya ve tüketmeye başladı. Hepimiz ev yapımı salçaları, evde hazırladığımız kavurmaları,  kurutulmuş ayranı, kendi elimizle yaptığımız ve kuruttuğumuz biber, patlıcan ve buna benzer ürünleri tüketmeyi benimsedik. Bunda en önemli etken son dönemlerde yapılan bilimsel araştırmaların kamuoyuyla paylaşılması oldu. Çünkü hemen her gün katkısız ürünlerin zararları karşın doğal ürünlerin yararları hakkında haberler makaleler çıkıyor karşımıza. Bazen birleriyle çelişmesi nedeniyle bilgiler karşısında kafamız karışıyor olsa da gerçektende vahim bir tablo ile karşı karşıyayız.

Bu durumdan ilimizde etkilendi. Birkaç yıl öncesine kadar hiç göremediğimiz ve artık neredeyse unutacak hale geldiğimiz birçok ürünü rahatlıkla bulabiliyoruz. Arz talep ilkesi gereği artan ilgi paralelinde bu tür ürünleri satan işyerlerinin sayıları da hızlı bir şekilde arttı. Sanırım il merkezinde 50’ye yakın işyeri bu tür ürünleri satıyor. Tillo yolunun başlangıç bölümünden  Helvacılar Çarşısına çıkan yol ağırlıklı olarak bu tür ürünleri satan işyerleri ile dolu ve bunların sayısı da her geçen gün büyük bir artış gösteriyor.

Ev yapımı salçadan, maşik ve adesiyeye, bal kabağından kurutulmuş sebzelere kadar çok sayıda lezzetle yeniden tanıştık ve onların doğallığından yararlanmaya başladık.

Günümüzde tükettiğimiz albenili ambalaja sahip ancak içeriği çok zararlı gıda ürünlerinden bu kaçış devam ettikçe, tek seçenek aslında organik ürünlerin en alası olan atalarımızın tükettiği gıda ürünleridir.

Özetle, anne-babamızın tükettiği gıdaları tüketelim onlar gibi sağlıklı olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN