• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

YSK’NIN KARARI!

Reklam
, 0 Yorum

YSK tarafından yapılan son açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleriyle ilgili itirazların 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü sonuçlandıracağı belirtilmektedir. 31 Mart yerel seçimlerinden bu yana 1 aylık süre geçti. Ancak, İstanbul sonuçlarıyla ilgili itirazlar hala sonuçlanmadı.

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Büyükçekmece seçim sonuçlarına yaptığı olağanüstü itirazlar ile MHP’nin Maltepe ilçesi ve İstanbul’un tümü için yaptığı olağanüstü itirazlarla ilgili daha önce bazı ara kararlar verilmişti.

Ara kararlar gereği, İstanbul’daki 39 ilçe seçim kurulundan iddiaların araştırılması istenmişti. Bugüne kadar 36 ilçe seçim kurulu, araştırmalarını tamamladı, 3 ilçe seçim kurulundan sonuçların gelmesinin ardından YSK üyeleri, gelen cevapları inceleyecek. Bu sürecin ardından İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili son karar verilecek.

YSK, AKP’nin iddiaları doğrultusunda İstanbul’daki ilçe seçim kurullarınca toplam 46 bin 447 seçmenin durumunun araştırılmasına karar vermişti. AK Parti’nin sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük olduğu iddiasının da araştırılması istenmişti.

MHP’nin İstanbul geneli ve Maltepe seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü itirazlarıyla ilgili de Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurullarından kısıtlı seçmenler ile sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili iddiaların araştırılması istenmişti.

AKP’nin olağanüstü itiraz dilekçesinde, oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti.

AKP, toplam 41 bin 132 kişilik kısıtlı, zihinsel engelli, hükümlü listesi ile seçmen listesinde yer alan ölülerin yerine oy kullanılıp kullanılmadığının araştırılmasını istemişti. Ek dilekçe ile 5 bin 315 kısıtlı seçmenin daha araştırılması talep edilmişti. Başvuruda, bu nedenlerle İstanbul’da büyükşehir seçiminin iptali ve yenilenmesi talep edilmişti.

AKP’nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK’ya başvurmuştu. Başvuru dilekçesinde, bazı kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı iddia edilmiş, toplam 970 kişinin Maltepe İlçe Seçim Kurulunca Kaymakamlık tarafından gönderilen liste dışından görevlendirildiği, Maltepe Belediyesinin bağımlı ve taraflı çalışanlarının sandık kurulu başkan ve üyesi yapıldığı öne sürülmüştü.

Tabii şöyle bir durum da söz konusu. Her ne kadar itirazlar İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri için yapılmış olsa bile, İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin iptali durumunda, İstanbul’un bütün ilçelerinin, hatta il genel meclisi üyeleriyle, muhtarların seçimlerinin de iptalleri gerekecektir. Çünkü oylar aynı zarfa atılmıştır. İstanbul Büyükşehir belediyesi için kullanılan oylar geçersiz ise diğer bütün oylar da geçersiz demektir.

Doğrusu şu ki 100 yıllık cumhuriyet tarihimizde hiç bir seçimde böylesine bir durumun yaşandığına şahit olmadık. Bundan sonra da böyle bir durumun yaşanacağına ihtimal vermiyoruz. Artık, seçimi kimin kazandığından önemlisi, Türkiye’de seçimlere duyulan güvenin büyük ölçüde sarsıldığıdır. Bundan sonra yapılacak seçimlerde alınacak sonuçlar konusunda vatandaşları ikna etmek hayli zor, hatta imkânsız olacaktır. Seçmen vatandaş ister istemez (Kaç kısıtlı vatandaş oy kullandı. Oylarda kaydırma oldu mu,  tutanaklar, zarflar, oy pusulaları mühürlü müydü, sandık başkanları ve üyelerini kim ve nasıl belirledi) ve benzeri soruları hep soracaktır. Oysa bütün bu soruların seçim öncesinde ve seçmen listeleri askıdayken sonuçlandırılmış olmaları gerekiyordu. Atı alanlar, Üsküdar’ı geçtikten sonra, bu gibi soruları ortaya atmak abesle iştigaldir.

Bu arada, ülkenin ekonomik durumunu da göz önüne almak gerekeceği ortadadır. Zaten pamuk ipliğine bağlı olan ekonomimiz, bu gibi belirsizlikler yüzünden büyük kayıplara uğramaktadır. Bu iş uzadıkça kayıplar da artmakta, seçimlere güvenlerini yitiren vatandaşların endişeleri piyasayı olumsuz olarak etkilemektedir. Bugün için 1 ABD doları 6 TL’yi görmüşse, 1 Cumhuriyet Altının fiyatı 1650 TL’ye yükselmişse, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerindeki belirsizliğin etkisi olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.

YSK, artık bir an önce kararını versin. Bilinsin ki, ekonominin bu belirsizliğe tahammülü kalmamıştır. YSK, kara kaplı kitaba bakarken, işi Nasreddin Hoca Merhumun anekdotuna dönüştürmesin…

TAŞLAMALAR

EMEK VE DAYANIŞMA

GÜNÜ İKEN 1 MAYIS

EMEK SAHİBİ İŞÇİ

NE HALLERDE BAKINIZ

KIDEM TAZMİNATINA

GÖZ DİKMİŞ BELLİ BUNLAR

İÇ ETMEYE PARAYI

BİR DE FON KURACAKLAR

İŞSİZLİK FONU GİBİ

EL KONACAK PARAYA

NE OLACAK BAKALIM

İŞÇİ DÜÇAR BELAYA

BU FON DEDİKLERİ ŞEY

HORTUMLAMAK İŞİDİR

HORTUMLAYIN BAKALIM

SÖMÜRÜLEN İŞÇİDİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN