• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

YÜKSELEN ALTIN FİYATLARI VE KUYUMCULARIN DURUMU!

Reklam
, 0 Yorum

Altın fiyatlarındaki anormal yükseliş, haliyle kuyumcu esnafının kâr hanesine yazılıyor gibi görünmektedir. Ama inanın ki, kuyumcu esnafı da, altın fiyatlarındaki bu anormal yükselişten ve istikrarsızlıktan şikâyetçi. Vatandaşlar, sonuç itibarıyla düğün, dernek, nişan, sünnet gibi etkinliklerde takacakları altınlarla sınırlı olarak altın fiyatlarındaki istikrarsızlıklardan etkilenirler. Kuyumcu esnafının işleri ise bir hayli zor. Özellikle istikrarsızlıklar, altın fiyatlarındaki iniş ve çıkışlar bir hayli zorlanmalarına yol açmaktadır. Kuyumcu, altının fiyatı düşse de, yükselse de tezgâhında tutacak ve günlük rayice göre satacak, alacak!

Altın fiyatlarındaki anormal yükselişlerden sonra bir kuyumcu dostuma takılarak:

-Hadi iyisin, iyisin! Altın fiyatları hayli yükseldi. Sermayene sermaye katıldı!diyecek oldum.

Kuyumcu arkadaş, dert yanarcasına cevap verdi:

-İşin aslını bilmeyenler böyle zannediyorlar. İşin içinde olanlar ise, altın fiyatlarındaki bu istikrarsızlıktan en çok etkilenenlerin kuyumcular olduğunu bilirler. Biz kuyumcular, sermayemizi hesaplarken TL bazında değil, tezgâhımızda, kasamızda toplam kaç kilo altın olduğuna göre yaparız. İnanır mısın, çok değil, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla tezgâhımda, kasamda mevcut altın stokuna göre zarardayım. Sattığım altının yerini dolduramamışım. Türk lirasına göre hesaplarsam, belki kârda gibi görünürüm ama mevcut altın stokuna göre hesap yaptığımda kâr değil, zarar etmişim!

Kuyumcu arkadaşın anlattıkları mantıklı geldi. Kuyumcu esnafının sermayesi, dükkânındaki altın miktarıdır. Sermayesinin artması veya düşmesi de normal olarak bu hesap üzerinden yapılmalıdır. Kuyumcu, vatandaş gibi değil ki, düştüğü zaman satmasın da, fiyatın yükselmesini beklesin. Bu bakımdan sert düşüşlerden ve çıkışlardan en çok etkilenenlerin haliyle kuyumcular olduğu ortada.

Gerçi zaman-zaman kuyumcu esnafının da fiyatlarda anormal bir artış olduğunda, satmak isteyen müşterilerine (PARAM YOK, ŞU ANDA ALAMAM) veya fiyatlar düştüğünde (Yanımda cumhuriyet altını yok) dedikleri, böylece altın fiyatlarındaki aşırı düşüşlerden ve yükselişlerden korunmaya çalıştıkları söyleniyor ama bu da bir yerde işsizlik anlamına gelir!

Türkiye’de maalesef istikrar yok. İstikrarsızlığın en çok kendisini hissettirdiği alan ise kuyumculuk ve sarraflık mesleği! Fiyatlar yükselirken, onların sermayelerinde düşüş olması da bundan kaynaklanmaktadır.

Düğün mevsimi başlarken, zaten tavan yapmış olan altın fiyatlarında yükselmeler devam eder mi bilemeyiz ama bir düşmesi, bir yükselmesi, yani istikrarsızlık en kötüsü!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN