• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

YURTLARDA KALAN BEŞ BİN ÖĞRENCİ

Reklam
, 0 Yorum

Gençlik ve Spor İl Müdürü Hüssam Olgaç,  Devlete ait veya Devlet tarafından kiralanmış olan 5 yurtta beş bin öğrencinin barınma ve iaşesinin sağlandığını belirtti. Beş bin öğrenci az bir rakam değil. Şirvan, Tillo ilçelerimizden daha fazla  ve neredeyse Baykan ve Eruh ilçelerimizin nüfusuna yakın bir rakam. Üniversitemizin  12 bin öğrenci kapasitesine sahip olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu rakamın hiç de küçümsenmeyecek bir rakam olduğu ortaya çıkıyor.

Çünkü bu 12 bin öğrencinin çok önemli bir bölümü  Siirtli. Kendi evinde ya da bir akrabasının evinde kalma imkanına sahip. Bundan dolayı 5 binden geriye kalan 7 bin öğrencinin açıkta kalmadıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Nitekim İl Müdürü Olgaç da yurtlarda kalmak üzere başvuran bütün öğrencilerin başvurularının kabul edildiğini belirtiyor.

Bu arada özellikle il merkezinde hem kız hem de erkek öğrencilere ayrı-ayrı hizmet veren çok sayıda özel yurtların bulunduğunu da belirtelim. Genel olarak baktığımızda il merkezi ve Kurtalan ilçemizdeki okullarda öğrenimlerini sürdüren  öğrenciler, barınma konusunda bir zorluk çekmiyorlar diyebiliriz.

Bir başka kıyaslamayı da geçmişe bakarak yapmak gerekiyor. Bugün yüksek öğrenimlerine devam eden öğrencilerin % 50’sine yakınına bu imkan sağlanırken, geçmişte bu oranlar sanırım ancak %20’leri buluyordu. Bu açıdan baktığımızda çok iyi bir durumda olduğumuz da ortaya çıkıyor.

Bir de yurtlarda verilen hizmetin kalite konusu var. Geçmiş yıllarda koğuş sistemi yurtlar söz konusu iken günümüzde iki veya üç yataklı odalarda barınma söz konusu. İnşallah en kısa zamanda apart daireli veya bir yataklı odalardan oluşan yurtlar öğrencilerimizin hizmetine sunulur. Bunun da en kısa zamanda gerçekleşeceğine inanıyorum.

Öğrencilerimiz bu yurtlarda her  türlü donanımı bulabiliyor ve bunun yanı sıra yine gençlere yönelik çeşitli sosyal ve kültürel aktiviteler düzenleniyor. Bu aktiviteler, öğrencilerimizin boş zamanlarını değerlendirmeleri açısından büyük bir öneme sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN