• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

ZAFER HAFTASI (26/30 AĞUSTOS)

Reklam
, 0 Yorum

Güzel Türkiye’min (ZAFER HAFTASI) adı altında kutlanan bir haftası vardır. Her yıl 26-30 Ağustos tarihleri arasında kutlanan bu haftayı, artık eskisi gibi görkemli etkinliklerle kutlayamıyoruz. Bu yıl ise kutlamaların askıya alınmasına koronavirüs pandemisi güzel(!) bir bahane oldu!

Zafer Haftasının temeli aslında 1071 yılında Malazgirt Zaferiyle atılmıştır. Büyük Selçuklu hükümdarı Alp Arslan komutasındaki ordunun,  Bizans ordularını yenmesiyle Malazgirt Meyrah Muharebesi kazanılmıştı.

Bu büyük zaferden tam 850 yıl sonra 1921’de yine Zafer Haftası günleri içinde Başkomutan Mustafa Kemal Paşa Sakarya Meydan Muharebesi’nde: “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz” emrini vermişti.

1922’de Türk Kurtuluş Savaşında Türk Ordusu, Batı Cephesi’nde Yunan Ordusu’na genel bir taarruza başlatmıştı. Türk Ordusu Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa taarruzu bizzat Kocatepe’den idare ediyordu. 27 Ağustos 1922’de Yunan işgali altında bulunan Afyon geri alınıyordu.

30 Ağustos günü Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat yönettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi, Türk Ordusu’nun kesin zaferiyle sonuçlanmıştı.Yunan Ordusu Başkomutanı Nikolaos Trikopis ve kurmayları esir alınmışlardı.

İşte, Zafer Haftasında yaşanan, her biri başka bir destan olan ve kutlanması gereken tarihi günler. Yani, 26-30 Ağustos tarihleri arasındaki günlere boşuna (ZAFER HAFTASI) adı konulmamıştır. Bu hafta, tarihimiz açısından destanlarla dopdolu bir haftadır.

Gelin görün ki, ZAFER HAFTASI kutlamaları son yıllarda artık geçmiş yıllarda olduğu gibi coşkulu kutlanamıyor. Çünkü millet olarak birbirimize düştük. Büyük Şair Namık Kemal’in dediği gibi:

“Memleket bitti yine bitmedi hala sen ben”

“Bize bu hal ile bizden büyük olmaz düşman”

Bu yılın etkinliklerinin askıya alınmasına ise KORONAVİRÜS PANDEMİSİ TUZ-BİBER EKTİ! Biz yine de 26/30 Ağustos tarihleri arası günlerin neden ZAFER HAFTASI olarak kutlandığını özet olarak anımsatalım. Bugünlerde kahraman ecdatlarımızın yazdıkları zafer destanları vardır. Şanlı tarihimizde Ağustos ayının bu son haftasının zaferlerle dolu-dolu olmasının tarihi 1071 Malazgirt Zaferine kadar uzanır.

Malazgirt Savaşı 26 Ağustos 1071 tarihinde, Büyük Selçuklu  Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında gerçekleşen bir savaştır. Alp Arslan’ın zaferi ile sonuçlanan Malazgirt Meydan Muharebesi, “Türklere Anadolu’nun kapılarında kesin zafer sağlayan son savaş” olarak bilinir.

Düşman Ordusunun sayısının 1 milyona yakın olmasına karşılık Türk Ordusundaki asker sayısının 30-50 bin kadar olduğu belirtilmektedir. Ancak düşmanın bu sayısal üstünlüğüne rağmen, zafer Türk Ordusunun olacaktır.

26 Ağustos 1071 Cuma günü üzerine kefen benzeri beyaz bir elbise giyinen Alparslan, atının da kuyruğunu bağlayarak ve ya şehit, ya gazi olacağını belirterek bizzat ordunun başına geçmiş, üstün dehasının ürünü olan savaş taktikleriyle koca Roma Ordusunu perişan etmiş ve Romen Diyojen’i esir almayı başarmıştı. İşte bu zaferdir ki, Türk Milletine Anadolu’nun kapısını açmış ve kalıcı yurt olmasını sağlamıştır.

1071’li yıllardan sonra Anadolu toprakları üzerinde sürekli olarak Haçlı seferleri düzenlenmiş, ancak, Türk Milletini Anadolu topraklarından atmak mümkün olmamıştır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde çok sayıda devlet tarafından Anadolu toprakları işgal edilmiş, ancak adı MUSTAFA KEMAL PAŞA (ATATÜRK) olan bir yiğit komutan, Alparslan’ın emaneti olan Anadolu topraklarını yedi düvelin istilasından kurtarmıştır. 23 Ağustos 1921 tarihinde başlayan Sakarya Meydan Savaşını yine 1921 yılının 26 Ağustos günü başlayan Büyük Taarruz Meydan Muharebesi izlemiştir.

Hatırlanacağı gibi Mustafa Kemal Paşa Çanakkale savaşında askerlerine (Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum) demişti. Büyük Taarruz Meydan muharebesinde de askerlere (Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün bir vatandır) diyerek gerekirse ölüme gideceklerinin emrini veren Mustafa Kemal Paşa’nın askerleri emrin gereğini yerine getirmiş, 27 Ağustos 1921 tarihinde Afyon’u düşman işgalinden kurtarmış, 30 Ağustos 1921 günü de Kütahya’yı düşman işgalinden kurtararak kanları pahasına büyük bir zafere imza atmıştır.

Zafer Haftası, elbette öyle üç–beş paragrafla anlatılabilecek bir durum değildir. Zafer Haftasını anlatmak için ciltler dolusu kitaplar yazılmıştır.

Evet, 1071’de kazanılan Malazgirt Zaferi’nden bugüne kadar Anadolu toprakları üzerinde tek hâkim güç Müslüman Türk Milleti olmuştur. Selçukluları, Osmanlılar takip etmiş ve şimdi de şanlı bayrağı Türkiye Cumhuriyeti devralmış bulunmaktadır.

Sonuç olarak Ağustos ayı ve özellikle 26/30 günleri arası hafta Türk Milleti olarak ZAFER HAFTAMIZDIR. Malazgirt Zaferinden bu yana, Anadolu topraklarını aziz milletimize armağan eden tüm gazilerimizin ve şehitlerimizin aziz ruhları şadolsun. ZAFER HAFTAMIZ AZİZ MİLLETİMİZE MÜBAREK OLSUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN