• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

ZAM KERVANININ UCU GÖRÜNDÜ! ÇAYA, ŞEKERE, MOTORİNE, ELEKTRİĞE YÜZDE 15 DOLAYLARINDA ZAM YAPILDI!

Reklam
, 0 Yorum

Yerel seçimler sona erdi, sıra zamlara geldi. Zam kervanının ucu göründü. Çaya, şekere, motorine, elektriğe, doğalgaza zam var. Elektriğe de 1 Temmuz itibariyle geçerli olmak üzere yüzde 14,98 zam yapılmasına karar verildi. Tartışmalar üzerine EPDK, zammın gerekçelerini yazılı açıklamayla duyurdu.

EPDK’den yapılan açıklamada, söz konusu fiyat artışında bir önceki tarife dönemine göre Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) toptan satış tarifeleri ile görevli tedarik şirketlerinin EÜAŞ harici alımlarına ilişkin maliyeti oluşturan piyasa takas fiyatlarındaki artışların en önemli etken olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “1 Temmuz’dan itibaren geçerli olan elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil yüzde 15 artış yapılmıştır. Bu kapsamda 1 Temmuz itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 61,8 lira ödenecektir.” ifadesi kullanıldı.

Doğalgazın fiyatını belirleyen BOTAŞ, 30 Haziran’a kadar 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak tarifeyi belirleyecek. Elektriğe gelen zammın ardından, doğalgazda da çift haneli bir zam gelme olasılığı güçlendi.

Daha önce motorin, çay ve şekere zam gelmişti. Kuru çaya yüzde 15 zammın ardından Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. şekere yüzde 16 zam yapıldığını açıkladı. Fiyat artışları başladı.  ÇAYKUR, artan yaş çay ürün, işçi ve işletme maliyetlerini göz önünde bulundurarak kuru çaya zam yapma kararı aldı.

İBB seçimi sonrası motorin, şeker ve çaya gelen zamların ardından elektrik fiyatı da 1 Temmuz itibarıyla yüzde 14.98 zamlanıyor. EPDK’nın bugün yaptığı toplantı neticesinde kamu ve özel sektör üretim şirketlerinin biriken maliyetlerinin tüketiciye yansıtılmasına karar verildi. BOTAŞ’ın da aynı tarihten geçerli olmak üzere doğalgaza “çift haneli” zam yapması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN