• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

ZAMLARA TEPKİ MESAJI MI?

Reklam
, 0 Yorum

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1 Ocak 2019 tarihinde başlattığı ücretli poşet uygulamasına ülkemizin her yerinde tepki gösterildiği medyada yer alan haberlerden anlaşılıyor. Siirt’te de tüketicilerin aynı şekilde tepki gösterdikleri gözden kaçmazken; başka yerlerde olduğu gibi; “Poşet paralı olunca çevre kirlenmeyecek mi? Paramızı poşete verince çevremizi temiz mi tutmuş olacağız?..” diyorlar.

Marketlerde açıkta satılan ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin ve hayvansal gıdaların hijyenini koruma amacı ile yürürlüğe sokulan uygulama ile tüketicilerden alınan gıda maddelerinin ücretine ilaveten 25 kuruşluk “Poşet parası”nın ilave edilmesine yönelik tepkiler için bir araya gelinen yerlerde çok yönlü yorumlar yapılıyor ve bu yorumlar arasında gözlemlediğim bir yorumu düşündürücü bulduğumdan aktarmak isterim: “Bir markete girilerek alışveriş yapıldığında kimi zaman 100-200 TL, hatta bu rakamın üstünde para harcanırken bu paranın yanı sıra satış makbuzuna 25 kuruşluk poşet parası eklenmiş olmasına gösterilen aşırı tepki, ilginçtir. Hepimizin satın alma gücünü büyük ölçüde olumsuz etkileyen zamlarla karşı karşıya kaldık ve bu zamların bazıları zorunlu ihtiyaçlarımızı kapsadığı halde, 25 kuruşluk poşet parası kadar tepki toplamadı. Gerçi siz medya mensuplarının zorunlu ihtiyaç kalemlerine yapılan zamlardan duyulan tepkilere gereğince yer vermediğinizi söylemek isteriz ama poşet parasına gösterilen tepkilere çok geniş yer verdiğiniz de bir gerçektir. Poşet parasına gösterilen büyük tepkileri içeren haberleri okurken, düşünmeden edilemez. Zam, aslında sevimsiz bir deyimdir. Zira, zam refahsızlığı tırmandırır ve bu nedenle zam oldu mu herkes haklı olarak rahatsızlık duyar. Çünkü, satın alma gücünü azaltan zamların alkışlanması söz konusu değildir… Bu gerçek nedeniyle, 25 kuruşluk poşet parasına gösterilen tepkinin büyük zamlara gösterilen tepkilerden daha çok ses getirmesi durumu, acaba büyük zamlara duyulan tepkiye yönelik bir mesaj mı diye görüş belirten olmaktadır ve bu görüşte gerçek payı yüksektir sanırız.”

Zorunlu ihtiyaç kalemlerine yapılan zamlara, halkımızın 25 kuruşluk poşet kadar tepki göstermedikleri,  gösterilen tepkilere medyamızın yeterince yer vermediği değerlendirmeleri yanı sıra, bazı vatandaşlarımız da poşet parası nedeniyle gösterdikleri aşırı tepkileri; zamlardan duyulan tepkiler konusunda bir mesaj olarak değerlendiriyor olabilirler. Gerçekten de insanların refah seviyesini azaltan zamlar sevimsizdir ve halkımızın bu sevimsizliğe meydan verilmemesi gerektiği görüşünü paylaşmaları en doğal haklarıdır!.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN