• Dolar Alış 7.7778TL
  • Dolar Satış 7.7468TL
  • Euro Alış 9.1135TL
  • Euro Satış 9.0771TL
Reklam
Reklam

ZEKAT

Reklam
, 0 Yorum

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayını hayırlısı ile uğurluyoruz. Umarım bu ayda hepimiz nefis muhasebemizi yapıp, her zamankinden daha çok ta hayır ve hasenat işleri ile uğraşmışızdır.Allah izleri bu ayın faziletinden yararlananlardan eylesin.

Ramazan denilince akla ibadet ve hayır işleri gelir. İbadet denince de akla gelen ilk ibadetle dinimizin olmaz olmaz şartlarından olan namaz ve zekat gelir. Bilindiği üzere namaz akıllı ve baliğ olan her halükarda herkese farz iken zekat ancak bir yıldan beri belirli bir miktar mala sahip olanların yerine getirmesi gereken bir farzdır.

Böyle olduğu için her Ramazan ayında dilenci sayısı artar. Bu yılda böyle oldu.Hatta benim gözlemleyebildiğim kadarı ile bu yıl dilenci sayısında müthiş bir artış var.Özellikle il dışından gelen ve çoğu Suriyeli olmamalarına karşın Suriyeli taklidi yaparak dilenenlerin sayısında  katlamalı bir artış gözlemleniyor. Hatta yerli dilencilerimiz ve birkaç yıldan beri ilimize yerleşmiş bulunan Suriyeliler bunlardan sitemkarlar.Onların dilenirken vatandaşı rahatsız ettiklerini ve bu yüzden hem onlara ve hem de kendilerine karşı bir antipati geliştiğini ifade ediyorlar.

Yine zekat konusuna dönecek olursak, şartları uygun olan herkesin bu zekatını çıkarma zorunluluğu vardır. İslam aleminin çoğunluğunda olduğu gibi ilimizde de çoğu Müslümanlar zekatlarını mal varlıklarına sahip oldukları tarihin yıl dönümünde değil de, Ramazan ayında çıkarmayı tercih ediyor.

Yine gözleme dayalı bir şey söyleyeyim; sanırım zekatın en düzgün bir şekilde çıkarıldığı illerden biriside Siirt’tir. Zekat mükellefi oylan hemşerilerimizin önemli bir bölümü zekatlarını çıkarıyorlar.Hatta bir çok hemşerimiz de il dışından gelerek zekatlarını burada dağıtmayı tercih ediyorlar. Aslında bunlardan bildiklerimi yazıp kendilerini kutlayıp teşekkür etmek gerekiyor. Ama kendilerine danışmadan bunu yapmanın uygun olmadığını düşürüyorum. Fakat burada isimsiz birer kahraman olarak kutluyorum.

Zekatla ilgili olarak hatırlanması gereken bir noktada. Hepimizin fıkhı açıdan bağlı olduğu Şafii Mezhebinin alimi İmam Şafii hazretlerinin bir sözüdür. İmam Şafii Hazretleri bir yerleşim biriminde bulunan mükelleflerin tümünün zekatını usulüne uygun çıkarmaları halinde o beldede yoksul kimsenin kalmayacağını belirtiyor. Tabii ki günümüzde olduğu gibi yoksul olmadığı halde zekat alanların ve zekatını yarım yamalak, göstermelik olarak çıkaranların olmaması şartı ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN