• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

ZENGİN BİTKİ ÖRTÜMÜZ

Reklam
, 0 Yorum

Siirt çok zengin bir bitki örtüsüne sahip ve bunu bilmek için öyle bilim adamı ya da çok fazla bir bilimsel bilgiye sahip olmak gerekmiyor. Biliyoruz ki, bitkiler bulundukları toprakların rakımlarına, yani düzey yüzeyinden yüksekliklerine göre değişkenlik gösteriyorlar. İlimiz topraklarının rakımlarına bir göz attığımızda bu gerçek karşımıza çıkıyor. Çünkü ilimizde neredeyse 300 rakımı ile 1900 rakımları arasında araziler bulunuyor ve doğal olarak bu arazilerdeki bitki örtüsü de değişiktir.

Ancak bu zenginliğimiz gerçek anlamda yeteri kadar araştırılmamış ve bugüne kadar ilimiz topraklarındaki bitkileri tespite ve bilim dünyasına kazandırmaya yönelik 25 adet bilimsel çalışma gerçekleştirilmiş.

Bu çalışmalardan iki tanesinden Siirt kamuoyu haberdar. Çünkü bu iki çalışma 2000’li yılların başında o zamanlar Dicle Üniversitesine bağlı olan Eğitim Fakültemizin Dekanlığını yapan Prof. Dr. Hüseyin Mısırdalı ve Prof. Dr. Mustafa V. Ertekin tarafından gerçekleştirilmişti. Hatta sayın Ertekin’in Eruh’un Üzümlük, yani Paris ile Tillo’ya bağlı Çatılı-Sinep köylerinde yaptığı çalışmalarda kendisine eşlik etmiştim.

Sayın Ertekin de bu zengin bitki örtümüzden bahsetmiş ve özellikle endemik bitki zenginliğimizden söz etmişti. Nitekim bu 25 araştırmalarda 60 civarında endemik bitkinin ilimizde bulundukları tespit edilmişti. Yine sayın Ertekin’e atıfta bulunarak belirteyim, Paris Köyü mezarlığı civarında endemik bir orkide türü bulunuyor. Çoğumuzun yakından bildiği ve gördüğü bir başka endemik bitki ters lale. Asurluların kutsal olarak belledikleri ve bölgemizde Muş ve Hakkari yörelerinde boy salan ve kendisi için festivaller düzenlenen bu nadide bitki, Şirvan ilçemizden başlayarak Pervari’nin Yukarıbalcılar Köyüne kadar uzanan geniş bir alanda yetişmektedir.

Özetlemek gerekirse, ilimiz bitki örtüsü açısından zengindir ve bugüne kadar yapılmış olan 25 bilimsel araştırmanın yeterli olmadığı, Eylül ayında ilimizde bu amaçla düzenlenen bir bilimsel toplantıda bilim adamları tarafından da dile getirildi ve bu yük ilimiz üniversitesinin omuzlarında. Üniversitemizin bir an önce harekete geçmesi ve geniş bir taramanın yapılabileceği çalışma gerçekleştirmesi, alınan sonuçların bilim dünyası ile birlikte en azından uygun olanlarının da kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN