Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

1 EYLÜL MÜ,  21 EYLÜL MÜ!

Suriye’de ilân edilmemiş bir savaş varken, Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, her an için  Türk-Yunan savaşının patlaması ihtimali varken, 1 Eylül gününün DÜNYA BARIŞ GÜNÜ olarak kutlandığını anımsatalım. Ülkemizin ve bütün dünyanın bir savaş badiresinden kurtulmasına duacı olalım.

İşin tuhaf yanı şu ki, Dünya Barış Günü iki ayrı tarihte kutlanır. 1 Eylül günleri Dünya Barış Günü olarak kutlandığı gibi, 21 Eylül gününün de Dünya Barış Günü olarak kutlandığı bilinmektedir. Coğrafyamızda yaşanan katliamlara  bakıyoruz da, (KEŞKE HER GÜNÜMÜZ DÜNYA BARIŞ GÜNÜ) olsa, insanlar olarak barışı ciddi bir şekilde anımsasak, diyoruz.

“Dünya Barış Günü” gerçekten 1 Eylül mü, 21 Eylül mü. Çünkü bu konuda söylemler muhtelif. 1 Eylül 1939’da, Alman Ordusu, Polonya’ya girmeye başlıyorlar. Polonya ordusu direnmeye çalışıyor ama yeniliyor. 16 Eylül günü ise Sovyet Kızıl Ordusu Polonya’ya giriyor ve Molotov, Ribbentrop anlaşması gereği Almanya ile Rusya arasında paylaşılan Polonya’nın kendilerine düşen parçasını işgal ediyor. Rusya’nın işgali 16 gün geç başlatmasının nedeni, Japonya ile Molotov-Toga anlaşmasının imzalanmasını beklemesi.

Rusya, işgalin Polonya’daki Ukraynalıların ve Beyaz Rusların can güvenliği için olduğunu açıklıyor ama Kızıl Ordu birlikleri Molotov’un Ribbentrop ile imzaladığı anlaşmada kendilerine düşen tüm bölgeleri işgal ettiği biliniyor. Üstelik Rusya, Katyn Ormanları’nda çok sayıda Polonya subayını da katlederek bu ülkenin savaş gücüne çok ağır bir darbe indirmiş oluyor.

2.Dünya Savaşı sonrasında Doğu Almanya başta olmak üzere, Doğu Bloku ülkeleri Polonya’nın işgali ayıbını örtmek için 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan ediyorlar. Bir süre bu “Dünya Barış Günü” bu ülkelerde kutlanıyor. Bazı ülkelerde de Komünist Partileri’nin desteğinde kutlamalar oluyor dünyada. 1989’da Doğu Bloku’nun ve 1991’de Sovyetler Birliği’nin çökmesi üzerine “1 Eylül Dünya Barış Günü”nü kutlayan kalmıyor.

Birleşmiş Milletler de 21 Eylül’ü Dünya Barış Günü olarak tespit etmiş bulunmakta. Ama her ne hikmetse Türkiye’de hâlâ 1 Eylül, ‘Dünya barış Günü’ olarak kutlanmakta.

Sonuç olarak diyeceğimiz şudur. Keşke yılın 365 günü BARIŞ GÜNÜ İLAN EDİLSE DE DÜNYADA SAVAŞLAR HİÇ, AMA HİÇ YAŞANMAZSA!

Dünyadaki canlıların en vahşileri hiç şüpheniz olmasın insanlardır. Adına insan denilen varlığın, en vahşi hayvanlardan bile vahşi olduğunu bilmemiz lazım. Hangi hayvanın yaptığı katliamlar, insanların yaptığı katliamların zerresi bile olabilmektedir. Bir aslan, bir kaplan acıktığı zaman belki bir geyiği yakalar ve yer. Oysa insanoğlu tarih boyunca yaptığı savaşlarla hep birbirini öldürmüş, birbirini yok etmeye çalışmıştır. Atom Bombaları bile kullanılarak, toplu katliamlara yol açılmıştır. İnsanlar birbirlerini öldürmek için bahaneler uydurmakta mahirdirler. Dil, din, mezhep, ırk ayırımı gibi sebepler savaşların nedeni gibi gösterilirken,  asıl sebebin insanların doyumsuzluğu, hırsları ve daha müreffeh yaşamak için, diğer insanların haklarına tecavüz etmeleridir. Bilmeliyiz ki, insanlık olarak en çok ihtiyacımız olan kavram BARIŞTIR. İnsanlar olarak barışmayı, bölüşmeyi bilsek, bu savaşlara, bu acılara gerek kalmazdı. Dünya nimetleri bütün insanlara yetecek düzeydedir. Yeter ki barışmayı, bölüşmeyi bilelim.   Bundan dolayıdır ki, Dünya Barış Günü,  insanlık olarak en çok ihtiyacımız olan kavramdır.

Bu arada Dünya Barış Gününün iki ayrı günde kutlanıyor görünmesine de açıklık getirelim. Bilinmesi gereken bir gerçek var. Barış Günü Türkiye ve KKTC’de, 1 Eylül’de kutlanırken, diğer ülkelerde 21 Eylül’de kutlanmaktadır.

Öncelikle, en başından alacak olursak Dünya Barış Günü veya bir diğer adıyla “Uluslararası Barış Günü” her yıl 1 Eylül tarihinde kutlanan uluslararası bir bayramken, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1982 yılında Genel Kurul’un açılış günü olan her Eylül’ün üçüncü salı gününü “Uluslararası Barış Günü” ilan etti. Ancak aynı kurulun 7 Eylül 2001 tarihinde verdiği kararla, bu özel günün 21 Eylül’de kutlanmasına karar verildi.

Peki, Dünya Barış Günü’nde neler yapılıyor? Birçok özel günde olduğu gibi kuru mesajlar verilirken, aynı gün savaşların devam ettiği görülmekte. Bölgemize bakalım ve ibret alalım. Uluslararası Dünya Barış Günü’nde bile savaşlar devam ediyorsa!

Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “BARIŞ ÇANI” çalınıyor. Barış Çanı’nın hikâyesini de özetleyelim. Savaşlarda hayatını kaybedenler anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretilmiştir ve çanın üzerine de “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazınmıştır.

ANEKDOT

Robinson Crusoe kitabını okudunuz mu bilmem. Robinson ıssız adada bir YAMYAM görür ve arkadaş olurlar. Artık, birlikte avlanmaya başlarlar. Bu arada, adaya gelen silahlı insanlardan birini öldürmek zorunda kalırlar. Robinson, öldürülen insan için çukur kazarak gömmek isterken, adı Cuma olan yamyam arkadaşı ise pişirip yemeyi teklif eder. Robinson kabul etmeyince söylenir:

-Siz beyazlar ne kadar VAHŞİSİNİZ. ETİNİ YEMEYECEĞİNİZ BİRİNİ BİLE ÖLDÜRÜYORSUNUZ.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER