REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

1 MAYIS KUTLAMALARINDA, TAKSİM MEYDANININ YERİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
1 MAYIS KUTLAMALARINDA, TAKSİM MEYDANININ YERİ!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
4 views
28 Nisan 2018 - 15:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1 Mayıs, kimilerine göre Bahar, kimilerine göre İşçi Bayramıdır! Geçmiş yıllarda 1 Mayıs için “KOMÜNİST BAYRAMI!” diyenler de olmuştur. Şimdilerde resmi adı (EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ) olarak geçmektedir. Türkiye’de, 1 Mayıslar hep olaylı geçmiştir. Amma, 1977 yılının 1 Mayıs’ı sadece zihinlere kazınmakla kalmamış, tarihe de (KANLI 1 MAYIS) olarak geçmiştir.

Bundan 41 yıl önce İstanbul’da, Taksim’de düzenlenen 1 Mayıs etkinliklerinde 37 kişi yaşamını yitirmiş 200 kişi yaralanmış ve bu yüzden bu meydan, 1 Mayıs gösterilerine kapatılmıştı. Bir ara hükümet, etkinliklerin yine Taksim Meydanında yapılmasına müsaade etti. Ancak, her ne hikmetse yeniden bu meydanda kutlamalara yasaklama getirildi. Geçmişte de günümüzde de Taksim Meydanı hükümetleri hep ürkütmüştür.

Geçen yıl Bakırköy’de 1 Mayıs’ı kutlayan KESK, DİSK, TTB ve TMMOB, bu yıl Taksim’de olacaklarını duyururken, İstanbul Valiliği Taksim Meydanının kutlamalara kapalı olacağını açıkladı. Kutlamaların Taksim Meydanında yapılması için KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, İstanbul Valisi Vasip Şahin’le bir görüşme yaptı. Ancak, anlaşılan o ki, Taksim için müsaade alınamadı.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, görüşmeyle ilgili olarak “Geçen perşembe günü dörtlü olarak İçişleri Bakanlığı’yla bir görüşme gerçekleştirdik. İstanbul’un özellikle 1977 katliamından sonra emekçiler açısından tarihsel bir öneme sahip olduğunu ve bu nedenle Taksim’de kutlamak istediğimizi belirttik. İstanbul Valiliğine başvurumuzu yaptık. Bir an önce bunun olumlu karşılanması için önerilerimizi sunduk” derken, İstanbul Valiliğinin bu yıl da Taksim Meydanında gösterilere müsaade etmeyeceği anlaşılmaktadır. Sendikalar ise, etkinlikleri Taksim meydanında gerçekleştirmekte kararlı! Bakalım, bu durumda neler olacak!

Geçen yıl ülkenin dört bir yanında yapılan 1 Mayıs kutlamalarına başta Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) olmak üzere birçok sendikalar ve Sivil Toplum Kuruluşları katılmışlardı.

DİSK arşivlerindeki bilgilere göre, 1 Mayıs 1977’deki kutlamalara DİSK’in misafiri olarak çeşitli ülkelerden yabancı sendikacılar da iştirak etmişlerdi. Dünya Sendikalar Federasyonu ve Uluslararası Gıda İşçileri Federasyonu gibi uluslararası sendikal örgütlerin temsilcilerinin yanı sıra Fransa, Yunanistan, Romanya, Lübnan ve Mısır dan sendikacıların de yer aldığı törenleri, yabancı basın mensupları da izlemişlerdi.

Dönemin DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler, kutlamalarda yaptığı konuşmada, uluslararası sendikal hareketin temsilcilerini selamlayarak, DİSK’i dünya sendikal hareketinden koparma hesapları yapanların başarısız olacağını ifade etmişti.

Filistinli Bardan, 1 Mayıs 1977 kutlamalarına ilişkin izlenimlerini dönemin DİSK yayınlarında şöyle anlatıyor: Öylesine coşkulu ve disiplinli geçen bir töreni az yerde gördüm. Ancak ne yazık ki o tür katliamlara çok yerde tanık oldum. Detaylar ve isimler farklı olabilir ama hepsinin arkasındaki eller aynıdır. Olaylar başladığında Kemal Türkler ile birlikte kürsüdeydik. Az ötemizde biri vurularak yere düştü. O kişi ben olabilirdim ya da Türkler olabilirdi. Türkiyeli emekçilerin Filistin davasına yakın ilgi duyduklarını gördük. Aramızdaki ilişkilerin gelişmesi yolunda önemli bir adım oldu. Türkiye işçi sınıfının mücadelesine yakından tanık olmak bizi heyecanlandırdı.

Dönemin CGT Konfederal Sekreteri Andre Allamy ve  Lançon ise 1 Mayıs sonrasında bir hafta Türkiye de kalarak çeşitli sendikal temaslarda bulunmuştu.

Allamy, Türkler ile yaptığı görüşmelerde, DİSK in uluslararası alanda daha aktif olması için her türlü desteği vereceklerini bildirmişti.

Ayrıca DİSK ve CGT ortak bir sendikal deklarasyon yayımlamıştı. CGT Konfederal Sekreteri Allamy, 1 Mayıs 1977 kutlamalarıyla ilgili o günden sonra 1 Mayıs Alanı olarak anılacak meydanda 100 binlerce işçi, gençlerin, öğretmenlerin ve aydınların da desteğiyle toplanmıştı. DİSK’in çağrısı ile 1 Mayıs’ı kutlayan halk gücüne alçakça bir saldırı düzenlendi ifadelerini kullanmıştı.

Evet, 1 Mayıs (Emek ve Dayanışma Günü) adı altında kutlanırken, öyle anlaşılıyor ki etkinliklerin TAKSİM MEYDANINDA yapılmasına yine yasak getirilecek. Sendikalar ise 1 Mayıs’ı TAKSİM’DE kutlamak için mücadele veriyor ve yasal izin almasalar dahi, bu meydanı işgal edeceklerini açıklamış bulunuyorlar.

Taşeronlaşmanın doruk noktaya ulaştığı günümüzde işçilerin ve işçi sendikalarının dayanışma içinde olmaları elbette çok  önemlidir.

“Tarih, tekerrürden ibarettir!” derler. Allah korusun, tarih tekerrür eder ve Türkiye seçimlere giderken, 1977 yılı gibi olaylar yaşanırsa, katliamın boyutu, çok daha büyük olabilir.

Gerçi, ibret alınsaydı tarih tekerrür etmezdi ama öyle anlaşılıyor ki, ibret alan pek yok. Allah, bu ülkeyi yeni 1 Mayıs katliamlarından korusun!

TAŞLAMALAR

SEÇİM TAKVİMİ TIKIR

TIKIR İŞLEYECEKTİR

MİLLET CUMHURBAŞKANI

VE VEKİLİ SEÇECEKTİR

 

BEŞYÜZELLİ AZ İDİ

ALTIYÜZ OLDU SAYI

ÇOKÇA ÇALIŞIYORLAR(!)

YORULUYORLAR DAYI

 

MECLİSİN SIRALARI

BOMBOŞ GÖRÜNÜRKEN HEP

SAYIYI ARTTIRMANIN

HİKMETİ NEDİR ACEP

 

CUMHURBAŞKANI İÇİN

ÇATI ADAYI BULMAK

İŞİNDEN VAZGEÇİLDİ

(HAYIRDA HAYIR VAR) BAK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.