Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

(10-16 MAYIS) ENGELLİLER HAFTASI! UNUTMAYALIM, HER İNSAN, HER AN İÇİN ENGELLİ DURUMA DÜŞEBİLİR!

Bilindiği gibi yıl içinde 10-16 Mayıs arası günler ENGELLİLER HAFTASIDIR. Yine her yıl 3 Aralık günleri de ENGELLİLER GÜNÜ olarak saptanmıştır. Engelliler Günü ve Engelliler Haftasının amacı, engelli insanların durumlarına dikkatleri çekmek, yaşam şartlarını kolaylaştırmak için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacak etkinlikler sergilemektir. Yapılan istatistiklre göre Dünya nüfusunun yüzde 15 kadarı engelli insanlardan oluşmaktadır. Bu da, yaklaşık 1 milyar insanın engelli olarak yaşamlarını sürdürdükleri anlamına gelir.

Hayatın zorluklarını en ciddi şekilde yaşayan engelli vatandaşların unutulmaması adına organize edilen ENGELLİLER HAFTASI Birleşmiş Milletler Üyesi 156 ülkede aynı tarihte kutlanır. Engelliler Haftası süresince engellilik probleminin yanı sıra engelli olmanın önlenmesi ve engellilerin topluma kazandırılması gibi hususların üzerinde durulur. Ayrıca, engelli vatandaşların günlük hayatta yaşamış olduğu zorluklardan bahsedilir. Gazetelerde, radyo ve televizyonda engelliler ile ilgili görüşlere yer verilir.

Engelliler Haftası; engelli vatandaşların dertlerine ortak olmak ve onların yanında olabilmek adına hayati önem taşır. Engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek adına yılda bir haftanın engellilere ayrılması son derece önemli bir husustur. Toplumsal bilinç ve farkındalığın arttırılması hedeflenir. Hem sosyal yaşamda hem de iş hayatına kendisine zorlukla yer bulabilen ve yaşamın birçok kısmında sayısız engel ile karşılaşan engelli vatandaşların sorunlarını dile getirmesi amaçlanır.

Engelliler Haftası boyunca engelliler ile ilgili olarak farklı konular işlenir. Radyo ve televizyonlarda konu ile ilgili programlar yapılır. Buna ek olarak, okullarda her gün farklı bir engellilik konusu üzerinde durulur. Engellileri Koruma Milli Koordinasyonu Kurulu; haftanın her bir günü boyunca belirli bir programa uyulmasını ister. Buna göre;

 • Birinci gün Engelliler Haftası’nın açılışı olarak kabul edilir. 
 • İkinci gün Görmeyenler Günü’dür.
 • Üçüncü gün İşitme ve Konuşma Kusurluları Günü’dür. 
 • Dördüncü gün Ortopedik Engelliler Günü’dür.
 • Beşinci gün Zeka ve Ruhsal Engelliler Günü’dür. 
 • Altıncı gün Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Günü’dür.
 • Yedinci gün ise Engelliler Haftası’na genel bakış etkinliklerinin düzenlendiği gündür. 

Her yıl 10 ila 16 Mayıs tarihleri arasında bilhassa okullarda yukarıdaki etkinlik programına göre hareket edilir. 

Herkesin bildiği üzere engelli vatandaşların toplum içerisinde karşılaşmış olduğu çok sayıda sorun bulunur.

 • Yüksek ve rampasız kaldırımlardan dolayı engelli vatandaşların sokakta yürümesi bir hayli zordur. 
 • Sıkıntılı yüzeye sahip yaya yolları yüzünden engelli vatandaşların özgürlük alanı kısıtlanmaktadır.
 • Engelli vatandaşların yürümesini zorlaştıracak türden banklar, aydınlatma direkleri, posta ve çöp kutuları ve telefon kulübeleri yüzünden sorun yaşanmaktadır. 
 • Yayaların yürümesi için tasarlanmış olan yollara gelişigüzel park edilen bilet gişeleri, satış büfeleri, reklam panoları ve taksi durağı tabelaları yüzünden engelli vatandaşların hareket alanı kısıtlanır.
 • Dik veya eğimli yapılan rampalar yüzünden engelli vatandaşların hayat standartları düşmektedir. 
 • Yanlış yere dikilen ağaçlar, olmaması gereken yerde bulunan levhalar yüzünden insanlar birçok sıkıntı yaşarlar.

Engelli vatandaşların toplum hayatında yaşamış olduğu sorunlar bu şekildedir. Bunun yanı sıra, engelli vatandaşların istihdam olanakları bir hayli azdır. Hem kamuda hem de özel sektörde iş olanakları az olan engelli vatandaşların hayatlarını idame ettirme noktasında zorlandıkları aşikardır. Psikolojik sorunlar, dikkat eksikliği, hiperaktivite, nörolojik bozukluklar; engellilerin karşılaşmış olduğu diğer sorunlar arasında yer alır. Dünya Engelliler Haftası; tüm bu sorunları konuşmak ve çözüm bulmak adına öneme sahiptir.

Unutmayalım, ruhen ve bedenen sağlam her insan, her an için ve bir anda engelli duruma düşebilir. En basitinden bir trafik kazası, yolda yürürken, başımıza düşen bir taş, ani bir felç durumu ve sayabileceğimiz birçok beklenmedik olaylar engelli duruma düşmemizin sebebi olabilir. Bu bakımdan, sağlıklı olduğumuza şükrederken, engelli insanların sorunlarına sahiplenmemizin bir görev olduğunu unutmayalım. Allah muhtaç etmezsin, engelli insanların sorunlarına sahip çıkmak basiretini bahşetsin.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER