REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

10 Günlük Tatil

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
10 Günlük Tatil
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
8 views
16 Ağustos 2017 - 14:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bakanlar Kurulu karar aldı. Zafer Bayramı tatili ile Kurban Bayramı tatili birleştirildi. Bu arada, Zafer Bayramı öncesi 2 gün de tatile sayılınca 10 gün sürecek uzun bir tatil ortaya çıktı. Bu duruma elbette en çok turizmciler sevinmişlerdir. Vatandaşın ekonomik durumu turistik mahallerde tatil yapmaya müsait mi diye sorulursa, yüzde 10’unun durumu müsait olsa, turizmcilere yeter de artar bile.

Bayram yaklaşıyor ama işin doğrusu, piyasada pek bir canlılık yok. 10 günlük uzun süreli tatile rağmen, Ramazan Bayramına göre, Kurban Bayramı daha hareketsiz, daha sakin geçecek gibi. Ramazan Bayramında piyasayı hareketlendiren, dağıtılan fitre ve zekât paralarıdır. Kurban Bayramında böyle bir durum yok. Piyasaya, ekstradan para girmeyince, pek hareketlilik de olmuyor. Piyasanın canlanması için para lazım. Keşke, bayram tatilini 10 güne çıkaran Bakanlar Kurulu kararnamesinde (kamu da çalışan memur ve işçiler ile emeklilere seyyanen 3 bin TL bayram ikramiyesi verilmesine) deselerdi de, uzun tatilin bir anlamı olsaydı.

Kurban Bayramında tek hareketlilik kurban piyasasında yaşanır. Maalesef İlimizde ve Bölgemizde (ŞAFİİYİZ) ayağına giden zenginler kurban kesmek işine gereken hassasiyeti göstermiyorlar. Bunun için İlimizde ve Bölgemizde kurban piyasasında  olması gereken canlılık yok!

Geçmiş yıllarda, hafta sonlarının tatil günlerine eklenmesiyle 9 günlük uzun süreli bayram tatilleri yaşandığı olmuştu. İlk defa 10 gün süreli bir bayram tatili yaşanacak.

10 günlük tatil, turizm açısından iyi bir tatil. İç turizmin hareketlenmesi açısından işe yarayacak. Birçok vatandaşlarımız bayramlarını başka illerde geçirmek üzere Şehirden ayrılacak. Aynı şekilde, başka illerde yaşayan hemşerilerimizden de gelenler olacak. Bu sebeple, otobüslerde, hatta uçaklarda yer bulmak sorunu yaşanacak. Belki de ek seferler konulacak.

Evet, Kurban Bayramı Haftasında pek bir hareketlilik yok. Belki bayrama 1-2 gün kala canlanma olur. Büyük bir mali sıkıntı içinde olan esnafımız da biraz soluklanır!

Türkiye gibi, bürokrasinin hantal işlediği bir ülkede, resmi kurum ve kuruluşların 10 gün tatil yapmaları pek de işleri aksatmaz. Zaten, işlerin topal-aksak yürümesine  alışığız. Varsın iç turizmde bir hareketlilik yaşansın, bu da iyi…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.