Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ!

Her yılın 10 Ocak günü (Çalışan Gazeteciler Günü) olarak kutlanır. Peki, 10 Ocak gününün, (Çalışan Gazeteciler Günü) olmasının esprisi nedir.

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete patronu, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazetelerini yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişmeler karşısında, İstanbul’da gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayete kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika’nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

O tarihten sonra da 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başladı.

1961’li yıllara göre, günümüzde basın alanı oldukça gelişmiştir. Televizyon yayınlarıyla, internet medyasıyla dünyanın herhangi bir bölgesinde meydana gelen bir olay, anında bütün dünyaya yayılmaktadır. Ancak, yine de yazılı basının farklı olduğunu belirtmekte yarar vardır. Sosyal medya, su üstünde yazılan yazıya benzer, anında uçar gider. Yazılı basın ise kalıcıdır, çünkü gelecek yüzyıllarda tarihe tanıklık edecektir.

10 Ocak Çalışanlar Günü’nün ne anlama geldiğine kısa bir vurgu yaptıktan sonra, gelelim asıl konumuza. Günümüz Türkiye’sinde maalesef çok sayıda tutuklu gazeteciler vardır. Kimileri mahkûm edilmiş, kimilerinin yargılamaları devam etmektedir. Muhabirler ve özellikle köşe yazarları, işlerinden kovulmakta, “Sen patronsun, onun maaşını sen veriyorsun. Çizgiden çıkan bir yazı yazdı mı, bizi eleştirdi mi, işine son vereceksin” diyen iktidar sahibi siyasilerin talimatlarıyla işlerine son verilmektedir.

Günümüzde gazetecilik faaliyetlerinin özellikle Terörle Mücadele Yasası’nın son dönemdeki yorumlarıyla “Terör Suçu” kapsamında değerlendirilmesi, demokratik ülkelerde benzerine rastlanmayan durumların yaşanmasına yol açmaktadır. Bugün bile Türkiye, en çok tutuklu gazetecilerin bulunduğu ülkelerin başında gelmektedir. Gazetecilere, (TERÖRİST) yaftasının takıldığı tek ülke de Türkiye’dir.

Gazetecilerin, mesleklerini icra ederlerken, işlerini baskı odaklarından etkilenmeden, yapmaları çok önemlidir. Bunun yapılabilmesi ise, gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarının her zaman iyi olmasına bağlıdır. Hal böyleyken, görevleri gereği yazdıklarından, dile getirdikleri sorunlardan ve yaptıkları yorumlardan dolayı tutuklanan gazetecilerin durumlarını düşünün. Gazeteciler, günümüzde neredeyse Sultan 2. Abdulhamid döneminin sansürlerini çağrıştıran bir ortam içinde çalışmak zorunda bırakılmaktadırlar.

Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle bu yıl da 10 Ocak Gazeteciler Gününü cezaevlerinde geçirmek zorunda kalan bunca meslektaşlarımız varken, bu koşullarda Çalışan Gazeteciler Gününün kutlanmasının bir anlamı kalır mı! Yine de bütün meslektaşlarımızın (Çalışan Gazeteciler Günü)nü kutluyoruz.

TAŞLAMA

ÇALIŞAN GAZETECİ

YA YANDAŞTIR, YA MAHPUS

TEVİLE NE GEREK VAR

İSPATLIDIR BU HUSUS

 

VATANA İHANETLE

SUÇLANAN GAZETECİ

BİLE VAR BU ÜLKEDE

BUNLAR DOĞRU MU PEKİ

 

KALEMİNİ SATANA

GAZETECİ DENİLMEZ

SATILIK KALEMLERİN

BİNİ BİR PARA ETMEZ

 

GAZETECİ DEDİĞİN

DOĞRULARI YAZANDIR

YANDAŞA GAZETECİ

DEMEK BİR HÜSN-Ü ZANDIR

 

ÜÇ MAYMUNU OYNAYAN

GAZETECİ OLMUŞUZ

NE DUYAR, NE GÖRÜRÜZ

NE DAHİ KONUŞURUZ

 

KULAKLARIMIZ SAĞIR,

GÖZLERİMİZ KÖR İMİŞ

TÜKENMEZ KALEMLERİN

MÜREKKEBİ TÜKENMİŞ

 

GAZETECİ DEDİĞİN

DOĞRULARI YAZANDIR

YANDAŞA GAZETECİ

DEMEK BİR HÜSN-Ü ZANDIR

 

ÜÇ MAYMUNU OYNAYAN

GAZETECİ OLMUŞUZ

NE DUYAR, NE GÖRÜRÜZ

NE DAHİ KONUŞURUZ

 

KULAKLARIMIZ SAĞIR,

GÖZLERİMİZ KÖR İMİŞ

TÜKENMEZ KALEMLERİN

MÜREKKEBİ TÜKENMİŞ

 

GÜNÜ VAR, GAZETECİ

YOKTUR LÂKİN ORTADA

GAZETECİ GEÇİNEN

DALKAVUK VAR ARADA

 

DALKAVUKLUK İŞİMİZ

ŞİARIMIZ BU BİZİM

NE SABUNA, NE SUYA

DOKUNMAYIZ AZİZİM

 

GÜNLERİ KUTLU OLSUN

GERÇEK GAZETECİNİN

GAZETECİLİK KUTSAL

MESLEKTİR BUNU BİLİN

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER