REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

14 EYLÜL ATATÜRK’ÜN SİİRT’E TEŞRİFLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
14 EYLÜL ATATÜRK’ÜN SİİRT’E TEŞRİFLERİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
45 views
14 Eylül 2019 - 13:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir sonbahar günü  Siirt’e teşrif etmiş. 14 Eylül 1916’da 16. Kolordu Komutanı iken ilimize gelmiş ve üç gün burada konaklamıştır. Bunu hem tarihi belgelerden hem de o dönemde olaya bizzat tanık olanlardan öğreniyoruz.

Genelkurmay Başkanlığı  Harp Tarihi Enstitüsünün  Siirt Valiliğine yazmış olduğu 20 Ocak 1967 tarih ve 2020 sayılı yazıda Gazi Mustafa Kemal’in 14-16 Eylül tarihleri arasında Siirt’te konakladığı belirtilmektedir.

Bu ziyaretin resmi belgelerdeki ikinci izine Sadi Borak’ın  “Atatürk’ün Özel Mektupları” adlı eserinde rastlıyoruz. Bu eserde Gazi Mustafa Kemal’in “Madam Corinnie “ isimli bir bayana yazdığı mektuba yer verilmektedir. Atatürk bu mektubunda Siirt’te bulunduğunu açık bir şekilde beyan etmektedir.

Bu olayı Atatürk’ün, Siirt’e teşriflerinde bizzat bulunan rahmetli Rıfat Bakır’dan da dinlemiştim. Ülke ve il genelinde 20’ye yakın yeniliğe imza attığı için reform Rıfat olarak ta bilinen Rahmetli Ammo Rıfat, Atatürk’ün Siirt’e gelişlerinde tören düzenlendiğini ve kendisinin de o törenlerde hazır bulunduğunu belirtiyordu. Bitlis üzerinden Siirt’e gelen Gazi Mustafa Kemal’i karşılamak üzere  kentin ileri gelenlerinden oluşan bir heyetin Veysel Karani’ye gittiğini belirten Rıfat Bakır, geniş bir kalabalığın da o zamanlar Siirt’in giriş noktası olan Şeyh Ebul Vefa Mevkiinde Gaziyi sevinç içerisinde karşıladıklarını ifade ediyordu.

Atatürk’ün at üzerinde kente giriş yaptığını ve daha sonra attan inerek vatandaşlarla selamlaştığını belirten Rıfat Bakır, kendisinin o zamanlar 6-7 yaşlarında bir çocuk olduğunu ve sarışın olduğu için dikkat çektiğini, bu nedenle Atatürk’ün saçlarını okşayarak hatırını sorduğunu ifade ediyordu.

Yine resmi belgelerden ve Rıfat Bakır’ın anlatımlarından Atatürk’ün üç gün boyunca Ulus Mahallesinde belediye başkanı Hami Efendinin akrabası olan Hacı Mustafa’nın oldukça büyük olan evinde konaklandığını öğreniyoruz. Rıfat Bakır ev sahibi Hacı Mustafa’nın çocuklarının müzisyen olmaları nedeniyle üç gece boyunca evlerinde Atatürk için müzik dinletisi düzenlediklerini ve kendisinin de mahallenin çocukları ile birlikte sokakta bu dinletiyi dinlediklerini belirtiyordu. Yine Rıfat Bakır’ın verdiği bir bilgi, Atatürk’ün evin hemen yan tarafında bulunan  ve adı daha sonra Cumhuriyet Camii olarak değiştirilen camide namazlarını kıldığını öğreniyoruz.

Bu önemli  ziyaretin yıl dönümü yaklaşık 50 yıldan beri Siirt’in şeref günü olarak kutlanmaktadır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.