REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

15 AĞUSTOS’A DİKKAT!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
15 AĞUSTOS’A DİKKAT!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
6 views
14 Ağustos 2018 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

15 Ağustos günü, dikkat edilmesi gereken günlerdendir. 1984 yılına dönüp bir durum tahlili yapalım. 15 Ağustos 1984 tarihinde, Eruh ve Şemdinli ilçelerine düzenlenen eş zamanlı baskından tam 36 yıl geçti. Baskının ardından yapılan açıklamaları bugün gibi hatırlıyoruz. “Üç-beş çapulcunun işi!” denilerek gereken önem verilmedi.

Geçen 36 yıllık zaman diliminde birkaç çapulcu tarafından başlatıldığı söylenen eylemlerde canlarını yitirenlerin sayıları 50 bini buldu. Bu süre zarfında Terör olaylarıyla ilgili yapılan harcamaların ise 1 Trilyon   dolar olduğu ifade edilmekte.

PKK’nın lideri olarak bilinen APO (Abdullah Öcalan) 15 Şubat 1999 tarihinde Kenya’daki Yunanistan Büyükelçiliğinden çıkarıldıktan sonra, Kenya güvenlik birimlerince yakalanıp, Türk güvenlik görevlilerine teslim edildi. 16 Şubat 1999 tarihinde Engin Alan’ın  komutanlığında Bordo Bereliler tarafından uçakla Kenya’dan Türkiye’ye getirildi. Öcalan’ın üzerinden LAZAROS MAVROS adına düzenlenmiş bir Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu çıkmıştı.

Kenya’da ele geçirilen Öcalan, Türkiye’ye getirildikten sonra Bursa açıklarında bordo bereliler tarafından Deniz Kuvvetlerine ait bir hücumbotla İmralı adasına götürüldü ve özel hapishaneye konuldu. 31 Mayıs 1999 tarihinde hapsedildiği İmralı adasında yargılanmasına başlanan Öcalan PKK’yı kendisinin kurduğunu, örgütü sevk ve idare ettiğini, yakalandığı ana kadar örgütün kendisinin liderliği ve komutası altında faaliyetlerini sürdürdüğünü itiraf etti.

29 Haziran 1999’da yapılan son duruşmada Ankara 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından kurduğu silahlı örgütü PKK’yi, aldığı kararlar ve verdiği emir ve talimatlarla sevk ve idare ederek, devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmağa matuf eylemleri gerçekleştirdiği sabit görüldü. Abdullah Öcalan, oybirliği ile idama mahkûm edildi. Karar Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından da onandı. Mahkemenin gerekçeli kararında, Öcalan’ın, eylemlerinin şiddeti, yoğunluğu ve sürekliliği ve içinde bebek, çocuk, ihtiyar ve kadınların da bulunduğu binlerce insanın öldürülmüş olması ve ülke genelinde ciddi tehlike oluşturması nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 59. maddesinde düzenlenen cezai sorumluluğu kaldıran veya azaltan nedenlerden yararlandırılmasının uygun görülmediği açıklandı. Mahkemenin verdiği idam kararı, Yargıtay tarafından 25 Kasım 1999 tarihinde onandı, fakat idam cezası yerine getirilmedi, AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı için İmralı Cezaevi’nde ömür boyu hapse mahkûm edildi.

Ancak, dış etkenlerin de devreye girmesiyle Türkiye’de birkaç yıl (BARIŞ SÜRECİ) adı altında bir süreç başlatıldı. İmralı sakini Abdullah Öcalan barış aktivisti oldu. Oslo, İmralı, Kandil arası görüşmeler başladı. Ta ki 7 Haziran 2015 genel seçimlerine kadar. Ancak, genel seçimlerinden sonra, süreç sekteye uğradı. Çünkü PKK’nın siyasi uzantısı HDP, barajı aşarak TBMM’ne 80 milletvekili sokmayı başarmıştı. Bu durum AKP’yi iktidarından ederken, HDP’yi de şımarttı. Barış sürecine katkı sağlaması beklenen genel seçim sonuçları tersi bir etki yaptı. Barış Süreci askıya alındı. Suruç katliamıyla başlayan olaylar yüzünden 55 vatandaşımız can verirken, çok sayıda yaralananlar oldu. Yakılan iş yerleri, araçlar ve kaçırılan vatandaşlar da cabası.

Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı olmasından bu yana, Terörle mücadelede ciddi mesafeler alındı. Sınır ötesi harekatlar düzenlenerek çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Ancak, yine de Bölgemiz halkının ardı arkası gelmeyen olayların 15 Ağustos tarihinde doruk noktasına ulaşmasından korktuğunu hatırlatmakta yarar var. Çünkü 15 Ağustos (BAŞ KALDIRMA) tarihidir. Bu açıdan, güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarılmasında yarar olacağını anımsatarak (15 AĞUSTOS’A DİKKAT!) DİYORUZ.

TAŞLAMALAR

HALÂ DA STRATEJK

DİYORLAR A-BE-DE’YE

STRATEJİK DOST DEĞİL

ABD DÜŞMAN BELLİ

 

ABD DEVLET DEĞİL

MAFYA ÖRGÜTÜ GİBİ

HAREKET ETMEKTEDİR

DAVRANIŞINDAN BELLİ

 

DÜNYA DEVLETLERİ HEP

BİRLİK OLMALIDIRLAR

BUGÜN SIRADAKİ BİZ

YARIN SIRADA ONLAR

 

ABD’NİN DOSTU YOK

SADECE ÇIKARI VAR

ARTIK BÜTÜN DEVLETLER

GERÇEĞİ GÖRÜYORLAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.