REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

15 EYLÜL DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜYDÜ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
15 EYLÜL DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜYDÜ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
18 Eylül 2018 - 13:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yıl boyunca bol-bol harcadığımız şeylerden biri de günler ve haftalardır. Şu ayın şu haftası bu haftası olsun, şu günü de bugün olsun şeklinde bol-bol  kararlar alırız. Amaç, adına hafta veya gün belirlenen konuda toplumun dikkatini çekmek bir farkındalık oluşturmak.  Tam hesaplamadım ancak, sanırım bir yıldaki 52 haftaya yayılan 100 civarında hafta var. Yine aynı şekilde bir yıldaki 365 günü aşan sayıda konu belirlenmiş ve bunlara birer gün verilmiş. Sayı bu kadar yüksek olunca çoğu gün ve haftalar ya kağıt üzerine kalıyor ya da çok az, ancak o konuya çok yakın olan kişiler tarafından biliniyor ve etkinliklere katılımda sınırlı kalıyor.

15 Eylül Dünya Temizlik Günüde böyle bir gün. Bu gün de toplumun dikkatinin temizlik konusuna çekilmesi hedefleniyor. Şöyle bir ulusal  haberlere baktım, birçok il ve ilçede temizlik çalışmaları yürütülmüş. Kimi yerde cadde ve sokaklar, kimi yerde orman ve mesire alanları, parklar vatandaşlarında katılımıyla temizlenmiş. Birçok yerde tonlarla ifade edilen miktarlarda çöpler ve çöp toplama merkezlerine taşınmış. Güzel bir çalışma.

Ancak ilimizde bir çalışma yapılmadı ve her nedense buna çok üzülmedim. Çünkü geçmiş yıllardan olumsuz deneyimlerimiz var. Son yıllarda 15 Eylül Dünya Temizlik Günü münasebetiyle olmasa da  ilimizde birkaç kez temizlik kampanyaları düzenlendi. Belediye  izciler vs. tarafından düzenlenen kampanyalar. Ancak hatırladığım kadarıyla hiçbiri çok etkili olmadı. Çevremizi kirletmede gösterdiğimiz beceriyi temizleme konusunda gösteremedik. Maalesef o duyarlılığa sahip değiliz. Kampanyaya katılımlar yalnızca o kampanyayı düzenleyenlerin katılımıyla sınırlı kaldı. Vatandaş aktif bir katılım sağlamadı yalnızca seyretmekle yetindi.

Öte yandan önemli olan temizlik çalışması yapmadan daha öte bir konu var; o da çevreyi kirletmemektir. Yani temizlik konusunda gerekli duyarlılığı göstermektir.  En yaşlımızdan en gencimize kadar toplum olarak bu alışkanlığı kazanmamız gerekiyor.

Bu nedenlerden dolayı ilimizde 15 Eylül Dünya Temizlik Gününde bir etkinlik yapılmadı diye üzülmeyin.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.