REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

15 YIL, AŞAĞI ÇEKİLMELİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
15 YIL, AŞAĞI ÇEKİLMELİ!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
9 views
05 Şubat 2018 - 13:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Her noktasında deprem riski taşıyan ülkemizde geçen yıl Kentsel Dönüşüm kapsamında 783 milyon 910 bin TL kira yardımı yapıldığını dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin: “15 yıllık plan yaptık. Ülkemizi depreme hazır hale getireceğiz.. Yılda 500 bin konutu dönüştürmeyi hedefliyoruz.. Bu sürede toplam 7,5 milyon binayı dönüştüreceğiz..” dediğini dile getiren haberi okuyunca, ülkemizin bu en önemli sorununa yeterli duyarlılığın gösterilmediği gerçeğini anımsadığımdan, üzüntüm tazelendi.

Daha önceleri yaşanan deprem afetlerinde yitirdiğimiz canlar ve ülkemiz ekonomisinin karşı karşıya kaldığı büyük zararın bilançosunu ilgililer herkesten daha iyi bildiği halde, afete karşı alınacak önlemi 15 yıla yaymayı hedeflemeleri, kimse kusura bakmasın yanlıştır ve bu yanlıştan vazgeçilerek 15 yıllık sürenin en asgari düzeye çekilebilmesi için neler yapılabileceğinin belirlenerek hayata geçirilmesi gerekir.

Deprem afetlerinin en az ziyanla atlatılabilmesine yönelik öncelikli önlem, depreme dayanıklı olmayan binaların dayanıklı konuma getirilmelidir ve deprem felaketlerinin sık-sık yaşandığı başka ülkelerde bu önlem tam anlamı ile yerine getirildiğinden; 7-8 büyüklüğündeki depremlerde bile ölen olmamakta, ya da ölenlerin sayısı, parmak sayısını geçmemektedir.

Depreme dayanıklı olmadığı en yetkili ağızca belirtilen 7,5 milyon binayı bir an önce depreme dayanıklı konuma getirmek, her hizmetten daha önceliklidir ve bunu böyle düşünmemek, insan yaşamına yeterince değer verilmediği anlamını taşıyacaktır. İlimiz Siirt’in birinci derecede deprem kuşağında yer aldığı, yıllardan beri deprem uzmanlarınca ifade ediliyor ve üzücüdür ki, kentsel dönüşüm kapsamından en az yararlanan illerden biridir. Günümüze dek merkez ilçenin bazı noktalarında depreme dayanıklı olmayan binalara sağlanan depreme dayanıklılık çalışmasının toplu alanlarda verilmesinde yarar vardır ve “Yukarı Siirt” denilen alanımız, önemli hizmet için biçilmiş kaftandır. Tabii ki daha çok önemli olan 15 yıllık sürecin, en asgari düzeye çekilmesidir diyerek bir kere daha ilgililerin dikkatini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.