REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

150 BİN NÜFUSLU KASABA!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
150 BİN NÜFUSLU KASABA!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
50 views
17 Kasım 2017 - 13:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’in, yapısal olarak bir kasabadan farkı yoktur. Tek farkı nüfusunun 150 bine dayanmış olmasıdır. Eski Siirt’in yine bir ŞEHİR HAVASI vardı. Nüfusu 50 bin dolaylarındaydı amma, küçük bir Anadolu Şehri hüviyetini taşıyordu. Caddeleri, sokakları tertemizdi. Temizlik işleri bir avuç temizlik işçisiyle (ÇÖPÇÜ) sağlanırdı. Çöp toplamak için damperli kamyonlar, konteynırlar yoktu. Temizlik işçileri ev-ev gezer tenekelerde biriktirilmiş çöpleri, eşeklerin sırtlarındaki sebillere dökerlerdi. Şehrin hiçbir yerinde ne çöp konteynırı, ne çöp toplamak için tahsis edilen alanlar yoktu.

Şehrin yolları parke taşlarıyla döşeliydi. Bugün eski Şehir ile yeni şehri birbirinden ayıran Atatürk Anıtının üzerinde kalan kesimde mevcut caddeler hala Merhum Vali ve Belediye Başkanlarından Sakıp Beygo tarafından yapılmış olanlardır. Şehrin eski kesimine o yıllardan bu yıllara bir tek cadde, bir tek sokak dahi ilave edilmedi. Oysa Şehrin eski kesimini açacak, gelişmesini sağlayacak ne güzel yol projeleri vardı. Şehrin eski kesimini uzunlamasına bölen caddelerden sonra, enine bölecek caddeler de programlanmıştı. Şehrin eski kesimini enine boydan boya bölecek üç ana cadde açılacaktı. O caddeler açılsaydı, büyük bir ihtimalle Şehir bu kadar aşağıya kaymayacak, şehrin eski kesimi bugün gibi adeta metruk bir duruma gelmeyecekti. Amma, Şehrin eski kesimini enine bölecek caddeler programdan kaldırılınca, şehir aşağıya kaydı. Keşke, sağlıklı bir kayış olsaydı, ona da amenna diyecektik!

Şehrin yapısını etkileyen olayların başında, şüphesiz terör olayları sonucu köylerden kente olan göçlerin büyük etkisi vardır. Köylerini terk etmek zorunda bırakılan köylü vatandalar, genelde büyük ve küçükbaş hayvanlarını da beraberlerinde getirerek yaşamlarını sürdürmek çabası içine girdiler. Hayvan besiciliği, köylerden şehre indi. Evlerle, ağıllar yan-yana yer almağa başladı.

Şehrin sözde yeni kesimini oluşturan Bahçelievler, Kooperatif ve Yeni Mahalleye bakıyoruz, maalesef buralarda da düzensiz ve sağlıksız bir yapılaşma var. Hele, yeşil alan konusuna gösterilen hassasiyet hiç yok gibi. Bazı caddelerin kaldırımları iki kişinin yan yana yürüyemeyecekleri kadar dar. Estetik açıdan aynı doğru üzerinde olmaları gereken yapıların biri içeride, biri dışarıda. Birine 6 katlık, diğerine 8 katlık ruhsat verilmiş!

Trafik açısından mevcut caddeler yeteriz. Şehrin en işlek caddesi olması gereken Güres, trafiğe kapalı! Bu durum, trafik sorununu  daha da zorlaştırıyor. Bayramlarda ve anma törenleri gibi etkinliklerde Cumhuriyet Caddesi de trafiğe kapatılınca, o gün, Şehrin trafiği tam anlamıyla felç oluyor.

İşin gerçeği şu ki, bugünkü durumuyla Şehir olarak Siirt 150 bin nüfuslu büyük bir kasaba konumunda! 50 bin nüfuslu eski Siirt, burnumuzda tütüyor gibi…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.