REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

17 AĞUSTOS 1999 DEPREMİNİ ANIMSATTI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
17 AĞUSTOS 1999 DEPREMİNİ ANIMSATTI!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
14 views
27 Eylül 2019 - 11:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Hafıza-i Beşer nisyan ile maluldür) şeklinde söylenen bir sözümüz vardır. Bu atasözünü (İnsan hafızası unutkanlık hastasıdır) şeklinde tercüme edebiliriz. Ancak, bazı olaylar v ardır ki, kolay-kolay unutulmaz ve adeta zihinlere kazınırlar. Bunlardan biri de 17 Ağustos 1999 günü Türkiye’de yaşanan büyük deprem faciasıdır. Tüm ülkeyi yasa boğan o deprem vatandaşları gece uykusunda yakalamış yerel saatte 03:02’de gerçekleşmişti. Merkez üssü Gölcük olan 7.6 şiddetindeki deprem çevre illerde de etkisini göstermiş 45 saniye süren Gölcük depremi sadece Kocaeli’nde değil, Ankara’dan İzmir’e kadar geniş bir bölgede ve Marmara’da hissedilmişti. Resmi bilgilere göre depremde 17.480 kişi ölmüş, 23.781 kişi yaralanmış, 505 kişi de sakat kalmıştı. Bunun yanında 285.211 ev, 42.902 işyeri hasar görmüştü. 2010 yılında yayınlanan Meclis Araştırması Raporu’nda ise ölen kişi sayısı 18.373 olarak güncellenmişti.

Resmi olmayan bilgiler çok daha şaşırtıcıydı. Resmi olmayan bilgilere göre 50.000’e yakın kişi ölmüş 100.000’e yakın kişi de yaralanmıştı.

Depremin Türkiye’nin sanayi bölgesi olan Marmara bölgesinde gerçekleşmesi Türk ekonomisini de bir hayli etkilemişti.

Gölcük depreminden sonra Türkiye’ye toplamda 52 ülke yardım etmişti. Bunlar Japonya, Belçika, İsrail, Azerbaycan, Bangladeş, KKTC, Kıbrıs Rum Kesimi, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fas, Cezayir, Almanya, İtalya, Pakistan, Ürdün, Fransa, Rusya, İngiltere, Mısır, Yunanistan, Gürcistan, İsveç, Macaristan, Malezya, Finlandiya, Amerika Birleşik Devletleri bu ülkelerden bazılarıdır.

17 Ağustos 1999 depreminde İllere göre ölen kişi sayısı ise şöyleydi:

Bolu: 270

Bursa: 268

Eskişehir: 86

İstanbul: 981

Kocaeli: 9.477

Sakarya: 3.891

Yalova: 2.504

Zonguldak: 3

Gerçekte öldüren deprem değil, hırsızlıklardır! Yaşanan depremlerde görülmektedir ki, demirinden, çimentosundan çalınan, deniz kumu kullanılan binalar yerle bir olurken, hemen bitişiklerindeki binalar depremleri ya sapasağlam, ya da çok hafif hasarlarla  atlatmaktadırlar. Haliyle, enkaz yığınına dönüşen binaların altında çok sayıda insan kaybı yaşanırken, ayakta kalan binalarda insan kaybı da hasar derecesinde az!

Yine dikkatleri çeken bir başka durum! Depremden en çok hasar gören binalar arasında kamu kurum ve kuruluşlarına ait olanların yer almasıdır. Bunun sebebi de belli. Çünkü kamu binalarını yapan müteahhitler, biraz daha fazla kar etmek için mutlaka demirinden, çimentodan çalmışlardır!

İyi müteahhitleri tenzih edelim ama kamu kurum ve kuruluşlarıyla çalışan müteahhitlerin büyük bölümünün hırsız oldukları, yaşanan depremler sonucu tescil edilmiş olmaktadır.

1999 yılında yaşanan depremi anımsayalım. O zaman da yine kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalarla, yapsatçılar tarafından inşa edilen binalar çökmüştü.  Günah keçisi olarak bir tek Veli Göçer adlı müteahhit tutuklanmış ve uzun süre cezaevinde yattıktan sonra, galiba 2010 yılında tahliye edilmişti.

Veli Göçer, Yalova depreminin sembolleşen ismiydi. Deprem öncesinde Yalova’da Yapsat yapan Veli Göçer’in inşa ederek sattığı yüzlerce daire depremde enkaz yığınına dönüşmüş ve daireleri satın alanlara mezar olmuşlardı!

Yeni depremler gösteriyor ki, yap-satçılar ve müteahhitler arasında hala çok sayıda Veli Göçer’ler var! İşin gerçeği şu ki, inşaatlarla ilgili yasalarda büyük boşluklar bulunmaktadır! Bu boşlukların süratle doldurulması ve bu gibi durumlarda çöken inşaatların sorumlularının mutlaka cezalandırılmaları gerekmektedir.

Şayet, bir bina depremde çökmüş olsa bile çökmesinin malzeme hırsızlığından kaynaklandığı tespit edilirse, müteahhidi o binada enkaz altında kalarak ölen ve yaralanan insanların sayıları kadar ölüme ve yaralamaya sebebiyet verme suçu yanında HIRSIZLIK SUÇU İŞLEMİŞ OLDUĞU KABUL EDİLEREK, buna göre cezalandırılmalıdır.

Depremlerden sonra demirinden, çimentosundan çalındığı için yıkılan binaların müteahhitleri mutlaka araştırılmalı ve bulunarak cezalandırılmalıdırlar. Hatta sadece müteahhitler değil, o binanın İnşaatının kontrolünden sorumlu yetkililer de cezalandırılsınlar ki, bundan böyle, inşaat işleriyle uğraşanlara ibret olsun!

Evet, deprem değil, asıl öldüren hırsızlıklardır! Bunun ispatı da demirinden, çimentosundan çalınmış binaların depremlerde enkaza dönüşmeleridir! Bu konuda hiçbir yasal boşluk bırakılmamalı ve bu gibi olaylarda taksiri bulunanlara ölüme sebebiyetten ceza verilmeli! Depremlerde, büyük acılar yaşamak istemiyorsak, bunu mutlaka yapmalıyız!

İstanbul’da 24 Eylül’de 4.6, 26 Eylül 2019’da 5.8 büyüklüğünde iki gün arayla  meydana gelen depremlerden anlaşılan odur ki depreme karşı önlem almak işindeARPA BOYUYOL alınmadığı görülmektedir.

(İbret alınsa, tarih tekerrür etmezdi) deyimini unutmamamız gerekir! Hele, deprem gibi bir konuda.

Evet, İstanbul’da 2 gün arayla yaşanan depremler göstermiştir ki, depremle ilgili alındığı söylenen tedbirler HAVANDA SU DÖVMEKTEN ibarettir. YÜCE RABBİM İSTANBUL’U, TÜRKİYE’Yİ VE BÜTÜN ÜLKELERİ DEPREM AFETİNDEN KORUSUN!

ANEKDOT

Merhum Nasrettin Hocamız su getirmek için dereye göndereceği oğluna bir tokat vurarak:

-Hadi bakalım, testiyi kırmadan doldur da gel! demiş.

Yanındaki dostu Hoca’ya yüklenerek:

-Hoca, senin bu yaptığın doğru mu. Çocuk testiyi kırmamış ki, peşin tokadı yapıştırdın.

Hoca cevap vermiş:

-Testiyi kırdıktan sonra, tokat atarsan ne faydası olacak! Tokadı peşin atacaksın ki, aklı testide olsun!

***

Deprem konusu da öyledir. İnşaat sırasında sık-sık denetim yapılacak, eksiklikler ve aksaklıklar konusunda müteahhitler uyarılacak, gerektiği hallerde ceza yazılacak ki, deprem meydana geldiğinde binalar, enkaza dönüşmesin!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.